Kakva država - takvi građani. Samo 40 posto Hrvata sve račune plati na vrijeme. Novi Ovršni zakon to će promijeniti, iako su nakon silnih izmjena građani sumnjičavi.
Zakon će u teoriji izgledati ovako: imate novac, ali niste platili račun od 200 kuna za struju ili vodu. Komunalno poduzeće kod javnog bilježnika traži rješenje o ovrsi. Nakon što dobijete rješenje, rok za prigovor je 8 dana. Ako se uvaži, spor ide na sud. Ako ne, Fina vam blokira račun i skida iznos duga.
"U krajnjoj liniji u cilju je zapravo i dužnika da mu se pravomoćno i ovršno utvrđena tražbina što prije naplati da bi se smanjili troškovi, posebice da bi se smanjila zatezna kamata zbog neplaćanja na vrijeme", pojasnila je SandraArtukovićKunšt, zamjenica ministra pravosuđa.
U Društvu potrošača kažu - ovrhe će biti brže, no i dalje vam mogu uzeti isti postotak novca. "Potrošač će morati platiti ono što je dužan s time da mu ne mogu uzeti više od jedne trećine prosječne plaće ako dobiva prosječnu ili manju plaću", rekao je TomislavLončar, tajnik Saveza udruga za zaštitu potrošača.
A i radnici bi u teoriji trebali lakše do svog novca. Ako ne dobiju plaću, radnik poslodavca traži potvrdu o neisplaćenoj plaći, javni bilježnik donosi rješenje o ovrsi, a poslodavac ima 8 dana za prigovor. Ako to ne učini, Fina s računa skida iznos plaće. Ako prigovori, ide se na sud.
No sidnikatu graditeljstva svakog se dana javljaju radnici koje je strah zatražiti poslodavca potvrdu o neplaćanju. "Sindikat preuzima tu odgovornost odnosno ulogu da traži jedan inspekcijski nadzor i onda poslodavci pod pritiskom inspekcije izdaju takve potvrde", rekla je JasenkaVukšić, pravna savjetnica Sindikata graditeljstva Hrvatske.
U HUP-u kažu, novi zakon ne rješava glavni problem. "Poslodavci ne isplaćuju plaću jer nemaju novca na računu, tako da će taj proces opet uvjetovano biti o tome koliko novca uistinu ima na računu, da li poslodavci stvaraju profite, stvaraju dobiti", rekao je DavorMajetić, glavni direktor HUP-a.
A to nijedan zakon još nije uspio riješiti.