NOVI OVRŠNI ZAKON / Nema više beskonačnih odgađanja plaćanja računa

Na snagu je stupio novi Ovršni zakon koji donosi promjene i za građane i za poslodavce. Beskonačnih odgađanja plaćanja računa za vodu, struju, čistoću ili pak kazni za parkiranje više nema. Postupak ovrhe je ubrzan. No to ide i u korist onih koji rade, a ne dobivaju plaću. I oni mogu putem javnog bilježnika i Fine zatražiti brzu ovrhu svog poslodavca. Naravno pod uvjetom da na računu ima novca.

15.10.2012.
18:07
VOYO logo

Kakva država - takvi građani. Samo 40 posto Hrvata sve račune plati na vrijeme. Novi Ovršni zakon to će promijeniti, iako su nakon silnih izmjena građani sumnjičavi.

Zakon će u teoriji izgledati ovako: imate novac, ali niste platili račun od 200 kuna za struju ili vodu. Komunalno poduzeće kod javnog bilježnika traži rješenje o ovrsi. Nakon što dobijete rješenje, rok za prigovor je 8 dana. Ako se uvaži, spor ide na sud. Ako ne, Fina vam blokira račun i skida iznos duga.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U krajnjoj liniji u cilju je zapravo i dužnika da mu se pravomoćno i ovršno utvrđena tražbina što prije naplati da bi se smanjili troškovi, posebice da bi se smanjila zatezna kamata zbog neplaćanja na vrijeme", pojasnila je SandraArtukovićKunšt, zamjenica ministra pravosuđa.

U Društvu potrošača kažu - ovrhe će biti brže, no i dalje vam mogu uzeti isti postotak novca. "Potrošač će morati platiti ono što je dužan s time da mu ne mogu uzeti više od jedne trećine prosječne plaće ako dobiva prosječnu ili manju plaću", rekao je TomislavLončar, tajnik Saveza udruga za zaštitu potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A i radnici bi u teoriji trebali lakše do svog novca. Ako ne dobiju plaću, radnik poslodavca traži potvrdu o neisplaćenoj plaći, javni bilježnik donosi rješenje o ovrsi, a poslodavac ima 8 dana za prigovor. Ako to ne učini, Fina s računa skida iznos plaće. Ako prigovori, ide se na sud.

No sidnikatu graditeljstva svakog se dana javljaju radnici koje je strah zatražiti poslodavca potvrdu o neplaćanju. "Sindikat preuzima tu odgovornost odnosno ulogu da traži jedan inspekcijski nadzor i onda poslodavci pod pritiskom inspekcije izdaju takve potvrde", rekla je JasenkaVukšić, pravna savjetnica Sindikata graditeljstva Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U HUP-u kažu, novi zakon ne rješava glavni problem. "Poslodavci ne isplaćuju plaću jer nemaju novca na računu, tako da će taj proces opet uvjetovano biti o tome koliko novca uistinu ima na računu, da li poslodavci stvaraju profite, stvaraju dobiti", rekao je DavorMajetić, glavni direktor HUP-a.

A to nijedan zakon još nije uspio riješiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo