NBA: / Uvjerljivi poraz Philadelphije u San Antoniju

Philadelphia nije uspjela prekinuti 15-godišnji niz poraza u San Antoniju.

26.11.2000.
23:08

Današnja generacija Philadelphije, jedna od najboljih u posljednjih desetak godina, nije uspjela prekinuti neugodnu tradiciju. Naime, petnaest godina traje niz poraza Sixersa u ogledima sa Spursima na njihovom terenu. Novi poraz doživjeli su sinoć pred 34 000 gledatelja u Alamo Domeu. Posljednju pobjedu u San Antoniju 76-ersi su ostvarili u siječnju 1986. godine, kada su momčad predvodili Julius Erving, Moses Malone i Charles Barkley. Na zagrijavanju prije utakmice srdačne pozdrave izmijenile su dvije zvijezde današnjih momčadi "Mamuza" i Sixersa. Derek Anderson i Allen Iverson pozdravili su se sa smiješkom i zagrljajem, no to je bio jedini ugodan trenutak koji su pružili San Antonio Spursi uzdrmanim "Philliesima" u noćašnjem susretu. Domaća momčad oduševila je odgovornom igrom i u obrani i u napadu, potpuno nadigravši jednu od najboljih obrambenih momčadi NBA lige. Veliki posao Spursi su obavili već u prvoj četvrtini, kada su agresivnim pristupom stekli prednost od 13 poena, a ta prednost se na poluvremenu povećala na 59:37, što je bilo nedostižno za Allena Iversona, kojeg su u prvom dijelu utakmice ograničili na samo šest poena. San Antonio su predvodili Derek Anderson i Antonio Daniels sa 16 poena. David Robinson i Sean Elliott ubacili su po 12, dok su Tim Duncan, Malik Rose i Danny Ferry postigli po 10 poena. U redovima gostiju najučinkovitiji igrač bio je, naravno, Allen Iverson s 21 poenom. Theo Ratliff dodao je 19, uz 8 skokova i 3 blokade. Treći strijelac Sixersa bio je Toni Kukoč. Za 19 minuta ubacio je 9 koševa, uz 6 skokova. Treba napomenuti kako je Philadelphia u trećoj četvrtini ostala bez centra Matta Geigera, koji je igru napustio zbog istegnuća kvadricepsa desne noge.

Miami se još jednom osramotio kod kuće, a ovaj put "krivci" za to bili su Houston Rocketsi, koji su svladali domaću momčad 91:80. Heatsi su, ipak, najviše "štete" nanijeli svom treneru Patu Rileyju. Naime, Riley nikada u svojoj 19-godišnjoj trenerskoj karijeri mjesec studeni nije završio s negativnim omjerom pobjeda i poraza. U ovom trenutku Miami ima pet pobjeda i osam poraza, a do kraja mjeseca ostale su dvije utakmice, što znači da će momčad s Floride sigurno ostati ispod pedeset posto pobjeda.

"Sve sam rekao prošlih dana - definitivno smo stigli pred zid," rekao je Riley.

Utakmica je cijelo vrijeme bila na strani "Raketa", koje su tijekom treće četvrtini imale 20 poena prednosti. Miami se uspio približiti na tri poena zaostatka sredinom četvrte, no Houston uzvraća serijom od devet koševa za redom čime je utakmica bila riješena. Za Rocketse, koji su u zadnjih šest utakmica ostvarili pet pobjeda, najviše koševa postigli su Cuttino Mobley (21), Steve Francis (15) i Kenny Thomas (13). Kod domaćih Eddie Jones, koji se vratio nakon ozljede, ubacio je 18 poena. Anthony Mason dodao je 16, a Tim Hardaway i Brian Grant po 15 poena. Hakeem Olajuwon, centar Houstona, ubacio je šest poena i nedostaje mu 44 poena kako bi postao peti igrač u povijesti NBA lige koji je uspio ostvariti 26 000 poena i 13 000 skokova.

Najjača utakmica Pacifičke divizije igrala se u Sacramentu, u kojoj su "eksplozivni" Kingsi porazili Sonicse s čak 24 poena prednosti. "Kraljevi" su prikazali najbolju napadačku igru sezone za pobjedu 125:101. Utakmica je bila neizvjesna samo u prvom poluvremenu. U drugom je koš Seattlea "bombardiran" sa svih strana, a u tom dijelu susreta domaći su ubacili čak 71 poen. Momčadi su tijekom susreta ostale bez nekih igrača, jer je atmosfera na terenu bila izuzetno "naelektrizirana". Patrick Ewing, centar Sonicsa, "izletio" je izvan igre tri minute prije kraja treće četvrtine zbog dvije uzastopne dosuđene "tehničke". Do tog trenutka bio je među najboljim igračima na terenu, s ubačenih 14 poena i uhvativši 8 lopti. Pet minuta prije kraja utakmice isključeni su i Chris Webber kod domaćih, te Vin Baker kod gostiju zbog međusobnog naguravanja. Kingse je predvodio Predrag Stojaković s 29 poena, a odmah do njega bio je Webber s 24 koša, 14 skokova i 5 blokada. Turčin u redovima Sacramenta Hidayet Turkoglu ostvario je učinak sezone postigavši 17 poena i ostvarivši 12 skokova. Kod gostiju najbolji je bio Gary Payton s 26, dok je Ruben Patterson dodao 14 poena.