NBA: / Obračun najvećih kandidata za naslov završio pobjedom Lakersa

U prvim susretima 55. NBA sezone Lakersi su trijumfalno napustili Rose Centar u Portlandu.

2.12.2000.
19:12

Utakmica prošlogodišnjih finalista Zapadne konferencije završila je laganom pobjedom Los Angeles Lakersa s rezultatom 96:86. Stvari su se počele odvijati loše za Portland već u prvoj četvrtini, u kojoj je njihov najbolji igrač Scottie Pippen iskrenuo zglob lijeve noge i nakon toga se više nije vraćao u igru. Rezultatsku prednost od desetak poena Lakersi su održavali sve do početka zadnje četvrtine, kada se Portland, serijom koševa Stevea Smitha, približio na samo poen zaostatka. Tada na scenu stupa ovogodišnje pojačanje Lakersa, čovjek u kojem su mnogi vidjeli samo probleme, Isiah Rider. Ubacio je dvicu, zatim tricu i sve začinio zakucavanjem, omogućivši Lakersima sigurnu prednost 85:77, tri minute prije kraja utakmice. Na taj način odužio se treneru Philu Jacksonu, koji je jedini imao povjerenja u njegove mogućnosti, nakon što ga je pola lige odbacilo. Dominantna figura utakmice bio je Shaquille O'Neal, ubacivši 36 poena, uz realizaciju od 70 %, i uhvativši 11 lopti. Kobe Bryant nije imao svoju večer. Realizirao je samo četiri od 11 šuteva, završivši utakmicu s 14 poena. Najbolji u redovima Portlanda bili su Rasheed Wallace s 26 poena i Steve Smith s 22 poena.

Prva utakmica u post-Ewingovoj eri završila je ponižavajuće za New York, koji je poražen na svom terenu sa 101:72. Bio je to totalni debakl Njujorčana, koji su igrali sporo, neoprezno i zapanjujuće loše u obrani. U drugoj četvrtini već su zaostajali deset poena, a ponižavanje je doseglo vrhunac u trećoj četvrtini kod 26 razlike, kada je publika počela skandirati "Pat-rick Ew-ing".

"Kod 25 ili 30 razlike čudim se kako nisu počeli skandirati i nešto puno gore," izjavio je Latrell Sprewell i dodao kako su "pali su jako nisko i gore od ovoga stvarno ne mogu". Najraspoloženiji kod Philadelphije bili su Allan Iverson s 25 poena i Toni Kukoč s 23, uz realizaciju 10-12 (84 %). Theo Ratliff dodao je 12 poena, Eric Snow 11, a George Lynch 9 poena, uz 11 skokova. Jedini koji je uhvatio napadački ritam kod Knicksa bio je Allan Houston s 21 poenom. Ostali su bili "očajni". Latrell Sprewell pogodio je jednu od devet lopti iz igre, a pojačanje iz Los Angelesa, Glenn Rice, tek tri od osam.

"Igrali smo s puno dodavanja i uvijek pronalazili najbolje otvorenog igrača u pravo vrijeme," rekao je Toni Kukoč za prvu pobjedu sezone.

Orlando je novu sezonu započeo pobjedom. Nove akvizicije u gradu Disneylanda, Tracy McGrady i Grant Hill, pokazale su zašto je Orlando iskrcao milijune dolara pred njihove noge. Iako utakmica nije bila spektakularna, Orlando je na kraju slavio s uvjerljivih 97:86. Najbolji igrač utakmice bio je Tracy McGrady. Postigao je 32 poena, najviše u karijeri, i dohvatio 12 skokova u svom prvom nastupu za novu momčad. Grant Hill, koji još uvijek ima problema nakon operacije zgloba, zabio je samo devet poena, uz 50 % realizacije, ali je zato imao čak deset asistencija i dvije ukradene lopte, prije nego je odšepao na klupu četiri minute prije kraja utakmice. Kod Washingtona Felipe Lopez postigao je 16, Juwan Howard 12, a Richmond i Strickland po 11 poena.

"Osjećao sam, osjećao sam to. Bila je prva utakmica sezone, a ja sam već osjećao vibracije od navijača i suigrača, bio sam stvarno 'nabrijan' na utakmicu," izjavio je McGrady.