NBA: /

Iznenađujući poraz Lakersa

Bez svoje prve "violine" Shaqa O'Neala, Lakersi su poraženi na gostovanju u Denveru. Brian Grant "osvetio" se svojem bivšem klubu, dok je junak dana bio Vince Carter ubacivši Milwaukeeju 48 poena.

19.11.2000.
19:46

Četrdeset minuta Lakersi su igrali i izgledali odlično na terenu bez Shaquillea O'Neala, ali u posljednjih osam im je strahovito nedostajao. U tom razdoblju "Jezerčani" su "prosuli" prednost od 13 razlike omogućivši Denveru pobjedu 87:86.

"Ovo je bilo razočaravajuće. Bila je ovo utakmica koju smo 'prodali'," izjavio je trener gostiju Phil Jackson.

Većinu utakmice, predvođeni raspoloženim Kobeom Bryantom, Los Angeles je dominirao. U posljednjoj četvrtini imali su desetak poena prednosti, no tada su dramatično "potonuli" u obrani. Nuggetsi su im ubacili 17 poena za redom bez promašaja, a najveće zasluge za to pripadaju Antoniju McDyessu, koji je postigao 28 poena, uz 18 skokova. Odlično mu je asistirao bivši igrač Lakersa Nick Van Exel, koji je dodao 15 poena i 11 asistencija. Kod gostiju najučinkovitiji strijelac bio je Kobe Bryant s 32 poena. Ozljeda Shaquillea O'Neala lakšeg je oblika, no datum povratak na teren bit će određen nakon dodatnih pregleda.

Stradao je još jedan favorit Zapada. Na gostovanju u Miamiju, Portland je poražen 86:80 od domaće momčadi, koja je nastupila s prepolovljenim igračkim kadrom. Od prije se zna za probleme Alonza Mourninga, Dana Majerlea i Dona MacLeana. Nedavno se ozlijedio glavni šuter Eddie Jones, a na prethodnoj utakmici Heatsi su ostali bez glavnog pokretača momčadi Tima Hardawayja. I u tako oslabljenom sastavu Miami je pokazao da ima srca. Gosti iz Portlanda u svojim redovima imaju puno vrhunskih igrača, no ključ ove utakmice bila je agresivnost i srčanost "klape" s Floride. Brian Grant, pojačanje Miamija iz Portlanda, "osvetio" se svojim bivšim poslodavcima na slabom tretmanu prošle godine. Ubacio im je 25 poena, uz 13 skokova. Iznenađenje u redovima Heata zove se Eddie House. Ovaj "rookie" postigao je 23 poena, od čega četiri u posljednje 34 sekunde utakmice. Time je na najbolji način zamijenio ozljeđenog Hardawayja. Anthony Mason dodao je 12 poena, 9 skokova i 6 asistencija. Kod Blazersa jedini raspoloženi igrači bili su Rasheed Wallace s 20 poena i 11 skokova, te Steve Smith s 19 poena.

S drugim učinkom karijere (48 poena), Vince Carter "demolirao" je Milwaukee Buckse, a Toronto je ubilježio novu pobjedu 111:102. Dvoboj dvojice članova Dream Teama iz Sydneyja, Vincea Cartera i Raya Allena, završio je uvjerljivom pobjedom "Air Canada" Cartera. Njegov direktni protivnik postigao je 29 poena, ali je u obrani potpuno zakazao ne uspjevši spriječiti "letećeg Kanađanina".

"Mislim da se Vince ne može zaustaviti. Kada prodire na koš nije bitno koliko igrača ima ispred njega, jer Vince je 'gladan' koševa. Ovo što je danas ostvario, odlično je, ali kod njega ima još rezerve," priznao je Ray Allen.

Carter je ubacio 14 od 31 šuta upućenog na koš, a pogodio je 17 od 18 slobodnih bacanja, te je svemu tome dodao 10 skokova, što je njegov učinak sezone. Sama utakmica odlučena je serijom 10:0 sredinom posljednje četvrtine, u kojoj su glavne uloge imali Carter i Antonio Davis. Kod gostiju, osim Allena, dobru igru pružio je Glenn Robinson koji je ubacio 25 poena. Učinak Vince Cartera najbolji je u ovogodišnjoj NBA sezoni. Do njega su Jerry Stackhouse s 44 i Stephon Marburry s 41 poenom.

U ostalim utakmicama postignuti su sljedeći rezultati:

Washington Wizards - Boston Celtics 109:89

Atlanta Hawks - Minnesota Timberwolves 84:94

New Jersey Nets - Indiana Pacers 97:92 (Žan Tabak postigao je 2 poena, uz šut 1-2, te je imao 5 skokova za 18 minuta)

Houston Rockets - Phoenix Suns 94:89

Utah Jazz - Chicago Bulls 109:64

Vancouver Grizzlies - Dallas Mavericks 88:91

Los Angeles Clippers - Seattle Supersonics 83:86

Uvodnik u NBA sezonu - sezona 2000/2001.