U svom novom izvješću Amnesty International, međunarodna udruga za zaštitu ljudskih prava, optužila je NATO snage za ratne zločine počinjene u prošlogodišnjoj vojnoj akciji protiv Jugoslavije.
U izvješću se zaključuje da NATO pri odabiru ciljeva bombardiranja nije uvijek poštovao ratne zakone. Posebno se navodi slučaj bombardiranja zgrade srpske televizije 23. travnja 1999. pri čemu je poginulo 16 ljudi. Amnesty International ocjenjuje kako je taj čin Ťnamjeran napad na civilni objekt, te da kao takav predstavlja ratni zločinť, jer međunarodni zakoni zabranjuju neposredne napade na civile i civilne objekte.
Amnesty dodaje da bi broj civilnih žrtava bio bitno manji da se NATO pridržavao ratnih zakona, te da nisu poduzete dovoljne mjere u svrhu zaštite civila. Ono što zabrinjava Amnesty neprovođenje je istražnih postupaka u slučajevima kršenja ljudskih prava i prava rata. Zbog toga Amnesty zahtjeva od 19 zemalja članica NATO-a da Ťprivedu pravdi bilo kojeg sunarodnjaka osumnjičenog za ozbiljna kršenja međunarodnoga humanitarnog zakona.
Generalni sekretar NATO-a George Robertson odbacio je optužbe kao besmislene, jer je Međunarodni sud za ratne zločine već odbacio jugoslavensku tužbu da je NATO počinio ratne zločine. Robertson je dodao da su "u nekoliko slučajeva počinjene pogreške koje su vodile ozljedama ili smrti civilnih osoba, ali da mora biti odvagnut i užasan zločin što ga je NATO spriječio".
Bombardiranje NATO-a je imalo za posljedicu povlačenje srpskih snaga s Kosova i dolazak NATO-vih snaga mira, zaključio je Robertson.
Inače, prva obljetnica završetka operacije NATO-a protiv režima Slobodana Miloševića navršava se u subotu.
CARLA DEL PONTE UZELA U OBZIR IZVIJEŠĆE AMNESTY INTERNATIONALA