LINIĆ O PRORAČUNU /

'Naš dug raste jer je puno toga bilo skriveno pod tepihom'

Image

'Rashodi su isto manje-više pod kontrolom, osim naše odluke da uđemo u sanaciju zdravstva. Deficit iznosi 11,4 milijardi kuna, a to je 3,4 posto BDP-a iako nam je plan bio 3 posto', rekao je Linić na sjednici Vlade.

12.9.2013.
10:37
VOYO logo

11:01 - Ministar financija Slavko Linić podnio je izvješće o proračunu.

"Nakon 0,7 posto na godišnjoj razini, drugi kvartal donio je naznake pozitivnog rasta industrijske proizvodnje. Promet u trgovini na malo smanjen je za 1,7 posto. Na prihodovnoj strani nije bilo većih promjena. Na rashodovnoj strani najveća stavka bila je sanacija zdravstva", istaknuo je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje kako je zabrinjavajuće što smo zabilježili povećanje kamata od 500 milijuna kuna u prvih šest mjeseci. S druge strane, pozitivno je što mjere koje Ministarstvo financija poduzima, i kroz kolektivno pregovaranje, i kroz zajedničku obradu plaća, imaju rezultate.

"Rashodi su isto manje-više pod kontrolom, osim naše odluke da uđemo u sanaciju zdravstva. Deficit iznosi 11,4 milijardi kuna, a to je 3,4 posto BDP-a iako nam je plan bio 3 posto", kaže Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon pet godina recesije i negativnog kretanja gospodarstva dug raste. Zašto? Zato što je pored svega još puno toga bilo skriveno pod tepihom. Mi moramo uložiti još dvije milijarde kuna u sanaciju zdravstva. Sve te stvari koje moramo sanirati nisu rezultat lošeg rada ove Vlade, nego želje. Prošlogodišnji deficit od 10 milijardi kuna značajno utječe na rast javnog duga, što onda utječe na rast kamata", objašnjava ministar financija i nastavlja:

"Na sljedećoj sjednici Vlade imat ćemo prijedlog novog sustava fiskalnog pravila u kojem će se vidjeti jasna odgovornost", otkrio je Linić.

10:53 - Izmjenama i dopunama zakona o kazalištima, koje je s današnje sjednice Vlada uputila u hitnu saborsku proceduru, intendanta HNK u Zagrebu, u slučaju da ministar kulture i zagrebački gradonačelnik ne utvrde zajednički prijedlog, imenovala bi i razrješavala Vlada na prijedlog resornog ministra.

Do sada je Vlada intendanta imenovala isključivo na zajednički prijedlog ministra i gradonačelnika uz prethodno pribavljeno mišljenje kazališnoga vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo je zakonsko rješenje dovelo do trenutačne situacije u zagrebačkom HNK, koji ni nakon četiri natječaja još nema intendanta jer Ministarstvo i Grad nisu postigli dogovor o zajedničkom prijedlogu.

Današnjim dopunama koncentriramo se na činjenicu koja je pokazala pravni vakuum u dosadašnjem zakonu, odnosno na to da je imenovanje i razrješenje intendanta moguće samo na zajednički prijedlog gradonačelnika i ministra kulture koji onda potvrđuje Vlada, rekla je ministrica kulture AndreaZlatarViolić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Našim prijedlogom ostaje da je osnova dogovor, s time da u slučaju da on ne postoji, ministrica kulture ima pravo Vladi predložiti jednog kandidata", objasnila je.

Sadašnji zakon je doista predstavljao pravni vakuum u kojem trenutno jesmo i stoga je zakon upućen u hitnu saborsku proceduru kako bismo što ranije izašli iz takve situacije, zaključila je.

Dopunama zakona reguliran je i izbor vršitelja dužnosti intendanta nacionalne kazališne kuće kojega će se imenovati i razrješavati na isti način kao i intendanta, ali bez provođenja javnog natječaja.

Vlada predlaže i izmjene u sastavu kazališnoga vijeća javnih kazališta te bi se najmanje jedan član birao iz redova kazališnih umjetnika, a jedan iz redova svih zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad je zakon propisivao da predstavnike zaposlenika u vijeću biraju samo kazališni umjetnici. Većinu članova vijeća i dalje će imenovati predstavničko tijelo osnivača kazališta iz reda uglednih umjetnika i radnika u kulturi koji nisu državni službenici.

Mijenja se i status Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu koje sada dobiva status nacionalnog kazališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:37 - Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedloge zakona o prostornom uređenju, zakona o gradnji i zakona o građevinskoj inspekciji.

"Osnovne stvari koje zakoni uvode su javnost u odlučivanju, transparentnost sustava, odgovornost svih u sustavu i brže donošenje odluka", pojasnila je ministrica Anka Mrak Taritaš.

"Sustav prostornih planova je posložen na državni, županijski te općinski i u svaki će se moći intervenirati i izdavati dozvole. Mi danas planiramo, planiramo, planiramo i onda vidimo da smo se zeznuli i vratimo se na početak", rekla je ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.

Velika novina je da lokacijske dozvole ostaju za eksploatacijska polja mineralnih goriva te za zahvate koji se ne smatraju građenjem, npr. postavljanje pontona nije građenje, ali je zahvat u prostor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Krenuli smo s analizom kompletnog zakonodavstva u ovom području, a ja sam došla do 1936. godine, tek toliko", kaže Mrak Taritaš.

Nakon što zakoni budu usvojeni bit će potrebna samo jedna dozvola (građevinska) koja će se izdavati na temelju minimalne dokumentacije, a vrijedit će tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, postojat će rokovi za dovršenje fasade na objektima, za 5 do 10 godina morat će biti gotova.  Ta novina posebno je razveselila premijera Zorana Milanovića.

"Drago mi je što ste postavili rokove za dovršenje fasade, to je jedna specifičnost koja se vidi ovdje. To nije samo estetski problem, već i energetski. Postavili ste kriterije koje bi možda mogli i postrožiti", poručio je Milanović ministrici.

Na Vladi je bilo riječi i o ruševinama koje su ostale iza rata po Slavoniji i kuće u Zagrebu koje su ljudi napustili.

"Građevinskoj smo inspekciji predvidjeli način postupanja tako da se prostor očisti iako je odgovornost prebačena na gradsku razinu", rekla je Mrak Taritaš i završila:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neću reći onu veliku riječ reforma, ali ovo je ozbiljan posao. Zakon o legalizaciji je uskomešao strasti, a jednako će tako i ovo uskomešati strasti. No, mi smo na to spremni."

Ministricu je pohvalio i potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo su tri dokumenta koja su se dugo radila, ozbiljan posao", rekao je Grčić.

______________________________________________________________________

ZAGREB - U 10 sati u Banskim dvorima počinje nova sjednica Vlade. Na dnevnom redu su prijedlozi zakona o prostornom uređenju, zakona o gradnji i zakona o građevinskoj inspekciji.

Ta su tri zakona okosnica velike reforme sređivanja stanja u prostoru, a zamijenit će postojeći Zakon o prostornom uređenju i gradnji koji se u nekim važnim točkama pokazao teško provedivim i nedorečenim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi se zakoni donose radi ubrzanja procesa i njihove transparentne provedbe kako bi se smanjio prostor za nepravilnosti i manipulacije, ističu iz Vlade.

Na dnevnom su redu i izmjene i dopune Zakona o kazalištima te Izvješće o provedbi provjere broja i vjerodostojnosti potpisa birača iz Zahtjeva za raspisivanje referenduma Građanske inicijative "U ime obitelji".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo