Narcisi provode više vremena na Facebooku

Stranice za društveno umrežavanje pomažu ljudima da ostanu u vezi s prijateljima i poznanicima, rodbinom i kolegama s posla.

26.8.2010.
17:27
VOYO logo

Psihologinja Soraya Mehdizadeh sa Sveučilišta York analizirala je stranice nasumično odabranih 50 studenata i 50 studentica na Facebooku, te je prikupila podatke o njihovim aktivnostima, samopoštovanju i narcizmu. Proučila je sadržaj koji su korisnici unijeli u dijelu "About me", fotografije profila, prvih 20 fotografija na "View Photos of Me", bilješke i ažuriranje statusa svakog studenta, te je rangirala svaku stranicu na temelju toga koliko se korisnik samopromovira.

Rezultat je upravo objavljeno istraživanje "Self-Presentation 2.0: Narcissism and Self-Esteem on Facebook" (Samopromocija 2.0: Narcizam i samopoštovanje na Facebooku).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje pokazuje da studenti s relativno niskim samopoštovanjem i jače izraženim narcizmom ne samo da troše više vremena na Facebooku, nego su također skloniji samopromociji od studenata koji imaju veće samopoštovanje i koji nisu skloni narcizmu. Narcizam je, kako piše na Wikipediji, "stanje nastranosti u kojem ljudi traže zadovoljstvo u samome sebi".

Samopromocija na Facebooku, kako je opisana na ShockMD.com, znači "bilo koja opisna ili vizualna informacija koja se pojavljuje s ciljem da uvjeri druge u nečije kvalitete". Naprimjer, kada koristite fotografije na kojima ste najbolje ispali i još ih malo 'dopeglate' Photoshopom, kad pokušavate ispasti pametni i bezbroj drugih situacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga, kako se navodi u zaključku istraživanja, profil osobe na Facebooku ne osigurava nužno točan prikaz osobe koja je kreirala profil. Naprimjer, korisnici koji neprestano ažuriraju svoje statuse, gdje su bili, što su radili i o čemu razmišljaju, koji opsesivno objavljuju nove fotografije ili komentiraju fotografije drugih korisnika, mogu tako biti ništa drugo nego izraz narcističke sklonosti i niskog samopoštovanja. I to neovisno o spolu.

Drugim riječima, mnogi vaši "kul" prijatelji na Facebooku koji neprestano objavljuju poruke na News Feedu o sebi i o tome kako su oni baš eto "kul", možda vam više neće biti tako "kul".

Cijelo istraživanje "Self-Presentation 2.0: Narcissism and Self-Esteem on Facebook" možete pronaći ovdje.

Što mislite, povećava li samopromocija na Facebooku nečije samopoštovanje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo