U Saboru se održala tematska sjednica Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Zakonu o radu. Ministar rada Mirando Mrsić prvi je iznio razloge i ciljeve za uvođenje ovog zakon.
"Imamo nisku stopu zaposlenosti, 64 posto je prosjek zaposlenih u EU, kod nas 50 posto. Do 2020. godine cilj je doći do 60 posto zaposlenih, što jest dosta ambiciozno. U protekle četiri godine većina zemalja je promijenila radno zakonodavstvo kao odgovor na krizu", počeo je Mrsić svoje izlaganje.
"A kod nas? Visoki su troškovi zapošljavanja poslodavcima, gubimo ljudski potencijal... Cilj novog zakona jest očuvati postojeća radna mjesta, otvoriti nova radna mjesta, dovesti investicije, ubrzati restrukturiranje uz očuvanje radnih mjesta... Uvodimo obveznu arbitražu. Novim sustavom radnog vremena želimo svima, a ne samo sezoncima, omogućiti bolju organizaciju radnog vremena", dodao je ministar rada i posegnuo za primjerom.
"Evo primjer. Tvrtka koja proizvodi žarulje za EU tržište dobije narudžbu da za 2 tjedna isporuči žarulje. Tu su poslodavci u problemu jer po postojećem zakonu to ne stigni isporućiti, mora odbiti narudžbu ili kršiti zakon. Ovako će moći ta dva tjedna raditi više. Fleksibilno radno vrijeme su uvele gotovo sve zemlje Europskoj uniji", naglasio je ministar.
"Zaštita trudnica u Hrvatskoj je maksimalna, to tako i ostaje. Smanjujemo li prava radnika? Ne smanjujemo!", jasan je bio Mrsić.
Odmah su mu replicirali sindikalni čelnici.
"Sve što je rečeno ne stoji, ovako se samo želi izmanipulirati zastupnike da podrže zakon koji će radnicima otežati život i rad. Netočno je da ostaje 8 sati prekovremenog jer se to izgubilo, mogući radni tjedan može potrajati i do 60 sati!", rekao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
"Ovaj primjer žarulja ne stoji jer se dosad moglo raditi prekovremeno ili zaposliti radnika na određeno, to je opet manipulacija. Produljenjem radnog tjedna otvara se mogućnost poslodavcu da izrabljuje postojeće radnike, a ne da zaposli nove radnike. Neće se zakonom niti spriječiti odlazak mladih, nećemo privući prave ulagače, eventualno ako traže jeftinu radnu snagu za jednostavne poslove", zaključio je Sever.
'Zaboravite te pjesmice, idemo pričati realno'
"Gdje su dokazi da će u praksi sve ovo što je ministar pričao postati stvarnost?! Nema toga i ne može ni biti. Kad nemamo više industrije, investicija, jučer smo čuli i za otpuštanja u javnim tvrtkama. Mi slušamo tu nekakve pričice. Zaboravite te pjesmice, idemo pričati realno!", rekao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel.
"Situacija koju sada imamo nije dobra, broj zaposlenih to govori, a kad slušam neke govornike čini mi se kao da oni misle da je sad idila. Opravdano je ono što sindikati kažu biblijski: što je ova Vlada radila 2 godine?! To je opravdano. Oporba s druge strane napada zakon, to nije realno... Premijer se ispričao što je svojevremeno potpisao peticiju protiv Zakona o radu. Podsjeća me ova situacija na basnu o lisici i rodi, dvaput je serviran ručak, a oba su puta svi ostali gladni", kazao je dr. sc. Viktor Gotovac, profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
"Ovo je mitologizacija zakona o radu, ljudi, spustimo loptu na zemlju, preozbiljno je za politizaciju. Radnici nemaju nista protiv toga da rade duže, ako će biti adekvatno plaćeni", dodao je Davorko Vidović.
'Ako smatrate da su poslodavci kriminalci, nemamo što razgovarati...'
"Ono što se kod nas dogodilo je neprincipijelna koalicija Vlade i poslodavaca. Zakon o radu neće riješiti problem nezaposlenih, cilj ovog zakona je snižavanje cijene rada. Priča za malu djecu je dobar dio ove priče. Život radnika prelazi u ruke poslodavaca, država bi trebala biti socijalna! Jesu li ikad poslodavci podijelili profit s radnicima?! Ne! Ovaj zakon zadire u mnoge stvari", rekao je sindikalist Mladen Jagušt.
"Slušamo parole predizborne, izborne... HUP nije politika! Da bismo preživjeli, moramo biti bolji i konkurentniji. Osjećam se vrlo neugodno jer su ovdje poslodavci prozvani, naravno da ima u svakoj branši onih koji ne rade dobro, ali ako smatrate da su poslodavci kriminalci, nemamo što razgovarati nego poslati svih u zatvor", replicirao je sindikalnim čelnicima predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić.
"Ponovno se pokazuje da sve strane u ovom procesu apsolutno pretjeruju. To onda postaje političko natjecanje svih aktera. Vlada kad govori o očekivanjima - pretjeruje. Sindikati kad govore o napadu na prava radnika - pretjeruju", istaknuo je dr. sc. Dragan Bagić, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
"Stalno se podvaljuje sindikatima, naprosto se laže uz potporu diletantske politike. Ja mogu ovdje sjediti i 70 sati i slušati besmislice, ali radnik na teškim poslovima ne može sjediti 60 sati. Sramota, to je sramota!", rekao je Vilim Ribić, čelnik Matice hrvatskih sindikata.