U Gunju se može, ali prizori koji su dočekali stanovnike - nikoga nisu ostavili ravnodušnim.
U inspekciji i premijer ZoranMIlanović koji još jednom uvjerava da država neće zaboraviti Slavoniju.
A kako planiraju sanirati štetu i spriječiti još veću ekološku katastrofu uživo s terena otkrio je gost RTL-a Danas ministar zaštite okoliša MihaelZmajlović.
Kada počinje odvoz smeća?
"Odvoz smeća već je započeo u onim djelovima naselja u kojima se voda već povukla. Građani su već počeli s čišćenje, sve je organizirano. Plan sanacije i odvoza otpada je odrađen u suradnji s lokalnim komunalnim poduzećima. Osigurali smo dovoljna sredstva. Građani su dobili vrlo jasne upute i sve su službe na dispoziciji da kada se krene s čišćenje da se taj otpad odveze".
Građani su u šoku, dali ste upute za ravrstavanje smeća. Kako mislite da će se taj plan provesti i što oni točno moraju napraviti?
"Vrlo jednostavno. Mi ne tražimo da se posebno angažiraju i upravo zato smo na dispoziciji. Osigurali smo da nadležne službe odrade najvažnije poslove za građane. Potrebno je samo iznijeti otpad ispred kuće. Treba tek razvrstati elektronički otpad na jednu hrpu, a ostalo na drugu kako bi lakše bilo ljudima koji odvoze otpad".
Koliko će ta sanacija stajati državni proračun?
"Novac je osiguran u fondu za zaštitu okoliša. Zasad procjene govore da će biti potrebno između 40 i 50 milijuna kuna. Paralelno moramo osigurati dodatne plohe na odlagalištima u Županji i Gunji, a sanirat će se i odlagalište u Vrbanji i Drenovcima".
Nalazimo se na području koje je svojevrsna ekološka bomba. Nakon što se povuče voda ostaje opasno blato. Gdje će se s njim, na koji način će biti uništeno?
"Mulj je potencijalno opasan. Uzimat će se uzorci i ovisno o stupnju onečišćenja će se određivati na koji način će se s njim postupati. Prilikom čišćenja su određene lokacije na koji će se mulj odvoziti i tamo će se mulj analizirati te sukladno analizama će se odlučiti o načinu zbrinjavanja", završio je ministar.