učinkovito pravosuđe? /

Miloševićev sin na slobodi zbog zastare

Image

Sin nekadašnjeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića, Marko, zbog zastare je pravomoćno oslobođen optužbi za premlaćivanje Nebojše Sokolovića, pripadnika udruge koja se 2000. godine borila za svrgavanje Slobodana Miloševića s vlasti.

8.3.2012.
21:30
VOYO logo

Glasnogovornica prizivnog suda u Beogradu Mirjana Piljić, u izjavi koju prenose beogradski mediji, izjavila je da je taj sud potvrdio odluku suda u Požarevcu u prvostupanjskom postupku u studenom 2011., kojom se odbija tužba protiv Marka Miloševića zbog zastare.

Sinu nekadašnjeg srbijanskog predsjednika na teret se stavljalo da je zajedno sa svojim suradnicima i tjelohraniteljima u svibnju 2000. godine pretukao pripadnike udruge OtporaNebojšu Sokolovića, Momčila Veljkovića i Radojka Lukovića.

Postupak za napad na Veljkovića već je također zastario, dok je Luković u međuvremenu poginuo u prometnoj nesreći.

Sokolović i Veljković su najavili žalbe Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu protiv Srbije jer je dopustila zastaru.

Srbijansko Visoko sudsko vijeće, čija je dužnost osiguranje i jamčenje neovisnosti i samostalnosti sudova i sudaca, kako navode mediji, razmatra inicijativu pripadnika Otpora za razrješenjem sutkinje iz Požarevca, jer ju smatraju odgovornom za odugovlačenje postupaka i oslobađanje Marka Miloševića.

Slobodan Milošević umro je 11. ožujka 2006. godine od infarkta u svojoj ćeliji u pritvoru Haaškog suda, tijekom suđenja za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti na Kosovu i u Hrvatskoj, kao i za genocid u Bosni i Hercegovini.

Miloševićeva supruga Mirjana Marković Srbiju je napustila 23. veljače 2003. godine, a sin Marko još u listopadu 2000. godine, neposredno nakon što je Milošević bio prisiljen priznati poraz na izborima za predsjednika SRJ. Oboje danas žive u Rusiji, a kći Marija u Crnoj Gori.

Protiv Mirjane Marković pokrenut je sudski postupak za zloupotrebu službenog položaja i za njom je raspisana tjeralica, kao i za Markom Miloševićem, kojemu se sudi u odsutnosti. Protiv njih se u Srbiji vodi više istraga, uključujući i sumnju za krijumčarenje cigareta, a oboje su dobili azil u Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo