Islamistička militantska skupina ISIL, koja je zauzela veći dio sjevernog dijela Iraka, objavila je na Twitteru sablazne fotografije na kojima prikazuju smaknuće stotine iračkih vojnika.
Fotografije prikazuju maskirane militante koji odvode zarobljenike u neko ruralno područje, zatim ih prisiljavaju da legnu u rov licem okrenutim prema zemlji i s rukama vezanim na leđima.
Na idućoj fotki sunitski militanti otvaraju rafalnu paljbu iz automatskog oružja čiji meci dižu prašinu oko glava zatočenika. Također su objavljene slike beživutnih i krvavih tijela zarobljenika.
ISIL je na Twitteru objavio kako su dosad smaknuli 1.700 šijitskih vojnika, no ta brojka još uvijek nije potvrđena. Profil je u nedjelju popodne ugašen, a imao je gotovo 28.000 sljedbenika.
Glasnogovornik iračke vojske potvrdio je autentičnost fotografija i rekao da ima saznanja o slučajevima masovnih ubojstava iračkih vojnika u oblastima koje drži ISIL.
ISIL nastavlja napade
Najmanje devet osoba ubijeno je u Bagdadu u eksploziji bombe postavljene uz cestu, dok je šest ljudi izgubilo život u napadu minobacačima na centar za novačenje civila u Halesu, sjeverno od Bakube.
Dužnosnik u ministarstvu unutarnjih poslova kazao je da se u prvom slučaju radi o eksploziji bombe uz cestu, a isti je taj napad dužnosnik policije nazvao samoubilačkim atentatom.
U međuvremenu, džihadisti Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) nastavljaju ofenzivu.
Napadom na regrutni centar, ISIL, koji ima namjeru stvoriti sunitski kalifat u području između Iraka i Sirije, šalje poruku iračkim šijitskim vlastima. One su pak pozvale stanovnike da se dobrovoljno jave i pridruže snagama reda u protuofenzivi na militante. Poziv su uputili premijer Nuri al-Maliki i veliki ajatolah Ali al-Sistani.
U samo tri dana, od utorka do četvrtka, pripadnici ISIL-a zauzeli su drugi po veličini irački grad Mosul te Tikrit i Kirkuk, kao i dijelove više provincija na sjeveru i istoku zemlje.
Iračke regularne snage se pripremaju na protuudar na sjeveru i u središnjem dijelu zemlje te su objavile plan obrane Bagdada. Iračke zračne snage napale su 150 kilometara sjevernoistočno od Bagdada kurdske borce - pešmerge. U napadu na njihov konvoj poginulo je najmanje šest Kurda, no ne zna se je li taj noćni napad greškom izveden ili su kurdske snage uistinu bile prava meta napada.
Protiv intervencije SAD-a
Sve kaotičnije i nasilnije stanje na terenu u Iraku bivši posrednik UN-a Lahdar Brahimi pripisuje nezainteresiranosti međunarodne zajednice za Siriju. ISIL je, ističe, osim u Iraku, najaktivniji upravo u Siriji.
"To je dobro poznato pravilo: sukob tog tipa (u Siriji) nije mogao ostati zatvoren unutar granica jedne zemlje", ocijenio je Brahimi i izrazio žaljenje što međunarodna zajednica "zanemaruje" sirijski problem i nije pomogla u njegovom rješavanju.
Dan nakon što je u Perzijski zaljev stigao američki nosač zrakoplova, Iran je izrazio protivljenje 'bilo kojoj stranoj vojnoj intervenciji' protiv pobunjenika, ocjenivši da bi to dodatno zakompliciralo stvari u zemlji. Prije toga je vlada grada Mosula u egzilu pozvala na zajedničke zračne udare SAD-a i Turske na džihadiste.
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen je kazao da za sada 'ne vidi ulogu NATO-a u Iraku'.