VLADA ODUSTAJE OD INE? /

Milanović: Ne mogu se kockati s državnim financijama

Image
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL

'Orbanovu poruku ne doživljavam kao ucjenu, no njegov prijedlog naprosto nije realan', izjavio je hrvatski premijer.

4.10.2013.
13:26
Marko Jurinec/PIXSELL
VOYO logo

MOSTAR - Hrvatski premijer ZoranMilanović započeo je dvodnevni posjet Bosni i Hercegovini u petak u Livnu gdje se susreo s lokalnim dužnosnicima, a tijekom dana posjetit će Tomislavgrad, Ramu i Kupres u kojima je hrvatska Vlada financirala više projekata.

Upitan da komentira posljednje reakcije mađarskih vlasti vezane uz slučaj Ina-MOL, Milanović je rekao da uvažava stav mađarskog premijera Orbana o međusobnom prijateljstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Orbanovu poruku ne doživljavam kao ucjenu, no njegov prijedlog naprosto nije realan", izjavio je hrvatski premijer.

Znači li to da Hrvatska neće otkupljivati dionice Ine od MOL-a?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja se ne mogu kockati s državnim financijama. Dakle ja nisam nikakav investicioni investitor, štitit ćemo nacionalne interese, ali ne na način da ulazim u nekakve nepredvidive aranžmane i da eventualno oštetim državni proračun", zaključio je Milanović druženje s novinarima.

"Pročitao sam što je rekao, doduše u transkriptu, nisam baš siguran da je rekao da nema uhićenja, ali ja se ne mogu dogovarat oko toga, mi smo pravna država koja funkcionira tako kako funkcionira, neke druge države funkcioniraju drugačije, ali mislim da Mađarska jednako tako funkcionira kao i Hrvatska. Državni odvjetnik je u ovom dijelu neovisan, odnosno u svakom dijelu je neovisan, osim kad izlazi pred Hrvatski sabor i podnosi izvješće. Dakle, tu je bila optužnica koja je vezana za bivšeg premijera i državni odvjetnik je rekao što je imao za reći. Sada je sve na sudovima. Volio bih da svega ovog nema, ali spreman sam na terete, a ovaj je naslijeđen iz prošlosti. Nadam se da sve skupa neće utjecati na vrijednost dionice", nastavio je obrazlagati složenost situacije.

'Nije mi svejedno vrijedi li dionica Ine 10 ili 8 ili 6 nečega'

Premijer je istaknuo kako će i on sudjelovati u pregovorima s mađarskom stranom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čuo sam i vidio da Mađarska država kao dominantan dioničar u MOL-u, doduše ima 1/4 dionica, predlaže da se MOL-ov udio u INA-i prepusti, odnosno proda hrvatskoj državi po pravu prvokupa ili nekom drugom tko je zainteresiran. Ne znam je li po mađarskom zakonu to baš moguće, ne znam koji je utjecaj države kao dioničara. Možda je dominantan, možda ta preporuka ima izvršnu snagu, ali to sve skupa moramo dogovoriti s njima za stolom u okviru pregovora. Za to je zadužen ministar Ivan Vrdoljak, naravno da ću i ja u tomu sudjelovati, ne u svakom trenutku jer nisam pregovarač ali kao predsjednik Vlade hoću", pojasnio je.

"INA je važna, zanima nas status kompanije i njena vrijednost, radna mjesta, tehnološka baza kompanije, na kraju krajeva vrijednost dionice jer to je naša imovina. Ja predstavljam Vladu kao predstavnika vlasnika - Hrvatske, i nije mi svejedno vrijedi li dionica Ine zbog bilo čega 10 ili 8 ili 6 nečega, to nije isto. I zato se moramo suzdržati od nepriličnih komentara koje političari ne trebaju davati, i ispregovarati što bolje sa mađarskim partnerima, kolegama prijateljima iz Mađarske", naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje smatra li da je stav mađarskog premijera ucjenjivački, Milanović je odgovorio: "Nije ucjenjivački, ali nije ni realan. Nisam to shvatio kao ucjenu, ali ne mogu se dogovarat o optužnicama, to ne ide tako. Vidjeli ste da ni u jednoj demokratskoj državi to nije moguće, i američki predsjednik je izlazio pred veliku porotu i odgovarao na najneugodnija pitanja, možda čak i preko neke mjere dobrog ukusa".

Hoće li se Hrvatska dodatno zadužiti zbog preuzimanja Ine?

"Postoji pravo prvokupa, vidjet ćemo je li ono nečim uvjetovano, ne mogu vam govoriti iz kuka, neke stvari ne znamo još u ovom trenutku. Ako ne, možda postoje i neki drugi strateški ulagači, ako je uopće mađarska namjerada se to stvarno proda realna, pa ćemo vidjeti jesu li to partneri iz susjedstva, iz bližeg ili daljnjeg inozemstva, koliko su spremni i za koju vrstu odnosa su spremni jer Hrvatska u ovom tremnutku ima 40-45% dionica pa u svakom slučaju svi moraju biti spremni na partnerski odnos s Hrvatskom", istaknuo je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo