Hrvatsko državno izaslanstvo u srijedu je, drugog dana boravka u Washingtonu, posjetilo Muzej holokausta i položilo vijenac u Dvorani sjećanja. Izražavajući počast žrtvama holokausta, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić rekao je da se na ovome mjestu vidi do kud može dovesti zločinačka politika. "U ovim užasnim zločinima sudjelovali su i pripadnici hrvatskog naroda i zbog toga se ispričavam", kazao je Mesić.
Nakon posjeta Muzeju i razgovora s direktoricom Sarom Bloomfield, počasnim predsjednikom Uprave Milesom Lemanom i direktorom međunarodnog programa Wesleyem Fischerom, uslijedio je, za novinare nedostupan, susret s prvacima najveće židovske organizacije u svijetu B'nai B'rith, koja ima i ogranak u Zagrebu.
Posjet predsjednika Stjepana Mesića i premijera Ivice Račana označava početak novog razdoblja u odnosima SAD i Hrvatske, kazala je u srijedu u Washingtonu američka državna tajnica Madeleine Albright. Nakon prvog kruga razgovora s članovima hrvatskog državnog izaslanstva u State Departmentu, Albright je ocijenila da je "Hrvatska za samo nekoliko mjeseci postala snaga i čimbenik regionalne stabilnosti", dodavši da je u tom razdoblju ostvareno potpuno partnerstvo sa Zapadom.
Predsjednik Mesić je ponovio da su strateški ciljevi nove vlasti potpuno uključivanje Hrvatske u EU i NATO te zatražio pomoć SAD-a u ostvarenju tih ciljeva. Prema njegovim riječima, Hrvatska je suočena s ozbiljnim problemom nedostatka investicijskog kapitala koji bi pokrenuo proizvodnju i iskorištavanje nemalih resursa. "Želimo da Hrvatska bude zemlja sigurnih ulaganja", dodao je i napomenuo da se zakonodavstvo u zemlji i u tom dijelu prilagođava europskim standardima.
Mesić je nadalje rekao da se vlada u Zagrebu načelno opredijelila za povratak svih izbjeglica i raseljenih osoba istaknuvši da je interes Hrvatske da se svi vrate, neovisno o nacionalnoj i drugoj pripadnosti. Predsjednik Mesić je državnoj tajnici Albright predao visoko hrvatsko odličje, velered kraljice Jelene s lentom i Danicom "za doprinos demokratskim promjenama i rješavanju krize na jugoistoku Europe".