MALO SMO NAPREDOVALI, ALI I DALJE SMO MEĐU NAJGORIMA: /

Pogledajte na koje mjesto nas je svrstao jedan američki think tank

Image
Foto: Heritage.org/Pixsell

Hrvatska se na indeksu ekonomske slobode za 2019. nalazi na 86. mjestu, a uCentar za javne politike i ekonomske analize upozorava na najveće probleme

30.1.2019.
17:02
Heritage.org/Pixsell
VOYO logo

Američki konzervativni think tank Heritage Foundation objavio je indeks ekonomske slobode za 2019. na kojem je Hrvatska blago porasla. Nalazimo se na 86. mjestu od 180 zemalja s indexom od 61,4 posto, u odnosu na prošlogodišnje 92. mjesto. Među europskim zemljama Hrvatska se nalazi na 38. od 44. mjesta. Među zemljama EU smo pretposljednji, gora od nas je samo Grčka

Centar za javne politike i ekonomske analize (CEA) analizirao je indeks ekonomske slobode te navode kako unatoč tome što blago rastemo, problem ostaje. "Ključne prepreke većoj ekonomskoj slobodi Hrvatske ostaju radno zakonodavstvo, integritet države, pristranost sudstva, javna potrošnja i progresivno oporezivanje dohotka", navode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Blagi rast indeksa ekonomske slobode Hrvatske rezultat je umjerenih poboljšanjima u području fiskalne i regulatorne politike te zaštite vlasničkih prava. Istovremeno, zabilježen je pad indeksa zbog niskog integriteta sustava i nedovoljne nepristranosti sudstva", navodi CEA.

Image
Foto: Heritage.org

Mapa Indeksa slobode Heritagea za Europu

Nema pomaka u borbi protiv korupcije

Najveći pomaci vidljivi su u području fiskalne politike, a u području regulatorne politike navodi se pojednostavljenje procedura za poslovanje. "U ovom području se ne gleda samo regulatorno opterećenje kroz razne procedure od pokretanja do zatvaranja poslovanja, već i razina konzistentne i predvidljive primjene pravila", piše CEA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spominje se provedba novog Zakona o radu koji je donekle fleksibilizirao tržište rada, dok razina radne slobode ostaje vrlo niska. Izvješće navodi slabi napredak u snižavanju subvencija i privatizaciji državnih kompanija. U području vladavine prava ,kao pomaci se navode pojednostavljenje registracije vlasništva i sniženje poreza na promet nekretnina.

U izvješću se navodi kako nema pomaka u borbi protiv korupcije te kako su problem brojni neriješeni sudski predmeti. "Zabilježena je niska razina integriteta sustava koja se prema metodologiji procjenjuje kroz učestalost podmićivanja, kronizma, patronaže, nepotizma, netransparentnog donošenja odluka o javnim politikama, nejednakog tretmana korisnika javnih usluga, nepovjerenja u političare itd", piše CEA.

Image
Foto: Heritage.org

Bodovi RH u kategorijama vladavine prava i veličine Vlade

Image
Foto: Heritage.org

Stanje Hrvatske prema učinkovitosti regulative i otvorenosti tržišta

'Umjereno slobodna zemlja'

Politika neizvjesnost otežava ekonomski napredak, a najveći izazovi su slaba izvozna baza, emigracija i spora privatizacija.

"Indeks ekonomske slobode Hrvatske blago raste ali problem ostaje. Unatoč određenim pomacima uslijed umjerene dinamike određenih reformi, Hrvatska ima iste strukturne probleme", navodi CEA. Pišu kako se fiskalna konsolidacija treba nastaviti te kako je javna potrošnja i dalje vrlo visoka. Trebalo bi se očekivati i rezanje prekomjerne državne administracije, a porezna rasterećenja treba nastaviti kroz rezanje tereta na plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To automatski povlači za sobom nužne rezove u državi blagostanja (welfare state) kako bi vitkiji i zdraviji zdravstveni i mirovinski sustav mogli izdržati uz niže stope doprinosa", pišu. Nastavljaju kako bi trebalo liberalizirati Zakon o radu i pojednostaviti administrativne procedure za poduzetnike.

Najveći problem sudstvo

"Najveći problem prema ovom izvješću je niski integritet sustava i sudstva", piše CEA. Nastavljaju kako nema transparetnog javnog sustava javnih politika "već u raznim područjima prevladavaju razne manifestacije klijentelizma, nepotizma, patronaže i favoritizma te drugih oblika ponašanja koji su svojstveni jednom dijelu regionalnog okruženja Hrvatske".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indeks slobode se mjeri kroz razinu vladavine prave te fiskalnu politiku koja se mjeri prema makroekonomskim pokazateljima. Vodeće zemlje na listi ekonomskih sloboda su Hong Kong, Singapur, Novi Zeland, Švicarska, Australija, Irska, Ujedinjena Kraljevina, Kanada, Ujedinjeni Arapski Emirati i Tajvan. Posljednja na listi je Sjeverna Koreja, a na začelju su još Venezuela, Kuba, Eritreja i Kongo.

Hrvatska je u skupini "umjereno slobodnih zemalja" te se nalazi na začelju zemalja Istočne i Južne Europe.

Indeks slobode Heritage Foundationa možete pročitati OVDJE, a analizu CEA OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo