MALI NOGOMET: / Španjolska nadigrala Hrvatsku

Hrvatska malonogometna reprezentacija visoko je poražena od španjolske izabrane vrste s 5:0 u prvom kolu drugog kruga natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Gvatemali.

26.11.2000.
21:11

Reprezentacija Španjolske pokazala je zašto je najveći kandidat ne samo za prvom mjesto u skupini B, već i za finale. Svjetski doprvaci otprije četiri godine (u neizvjesnom finalu izgubili od Brazila 6:4), nadigrali su Hrvatsku u svim elementima malonogometne igre. Utakmica se od samoga starta odvijala u jednom smjeru. "Mini - vatreni" primili su u prve tri minute susreta dva pogotka, strijelci za Španjolsku bili su Daniel i Rodriguez. Oba pogotka plod su pogrešaka posljednjih igrača obrane, koji su neoprezno izgubili lopte. U petoj minuti Hrvatska je imala priliku za smanjenje rezultata. Prvo je Grdović uzdrmao vratnicu, a potom je Tomičić izašao sam pred španjolskog vratara Amada, no u ključnom trenutku poskliznuo se, te je prilika propala. To su bile i jedine izglednije prigode reprezentacije Hrvatske u prvom poluvremenu. Španjolci su nakon toga ponovno preuzeli inicijativu i brzom igrom oko hrvatske zone pokušavali izgraditi akciju za pogodak. Jedna takva akcija odigrana je u dvanaestoj minuta, kada je Joan povećao prednost španjolske izabrane vrste na 3:0. Hrvatska je od tog trenutka imala više loptu u svojim nogama, uz neuspješne pokušaje ugrožavanja španjolskih vrata. Statistika na kraju prvog poluvremena najbolje je ocrtala stanje na terenu. Hrvatska reprezentacija više je imala loptu u svom posjedu (52% - 48%), ali je zato Španjolska uputila puno veći broj udaraca u vrata (20-12).

U drugo poluvrijeme španjolski izbornik Javier Lozano ušao je s izmijenjenom postavom, dok je trener Marijan Brnčić vratara Butigana zamijenio Papešom, no slika na terenu nije se izmijenila. Španjolska je i dalje bila uvjerljivo bolja momčad. U uvodnim minutama drugog poluvremena propustili su dvije izgledne prilike za povećanje vodstva, ali u 27. minuti, nakon najljepše akcije na utakmici, Julio je povisio rezultat na 4:0. Hrvatska je sredinom drugog dijela stidljivo
pokušavala ugroziti španjolsku obranu, ali sve je ostalo na pokušajima Delponta i Grdovića. Konačan rezultat susreta postavio je u 31. minuti mladi napadač Kike, koji je izvrsno zaobišao Papeša i rutinirano plasirao loptu u mrežu. Do kraja utakmice viđeno su "klasično" odrađivanje posla španjolske reprezentacije i jalovi pokušaji hrvatske izabrane vrste.

U drugom kolu B skupine Hrvatska će igrati protiv Nizozemske, koja je u drugom susretu prvog kola poražena od Portugala 3:1. Utakmica se igra u noći s nedjelje na ponedjeljak, u jedan sat ujutro po hrvatskom vremenu.