Žestoko po vladajućima /

Maletić: 'Zar EK treba tjerati Vladu da napravi nešto dobro za državu?'

Image
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Početkom 2014. prvi je put napravljena dubinska analiza naše ekonomije, pri čemu je EK uočila brojne makroekonomske neravnoteže i loše pokazatelje, a nova analiza samo je njezin nastavak. Vladi je poslala poruku: niste proveli obećane i potrebne reforme i nemate rezultate

27.2.2015.
16:20
Luka Stanzl/PIXSELL
VOYO logo

"Uobičajeno je da izlaze izvješća EK-a ali nije uobičajeno da se državi ponavlja kako ništa ne radi, i to državi s velikim dubinskim problemima", rekla je Ivana Maletić, zastupnica HDZ-a u Europskom parlamentu i predsjednica stranačkog Odbora za regionalni razvoj i EU fondove. 

"Vlada bi na najavu Europske komisije (EK) o uvođenju strožeg ekonomskog nadzora nad Hrvatskom trebala reagirati ozbiljnim i konkretnim akcijama kojim bi se problemi riješili, umjesto što tvrdi kako je to nešto uobičajeno", dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ od Vlade traži da nakon tri godine prestane s "kontinuiranim analizama" i zanemarivanjem preporuka već da krene s konkretnim aktivnostima i mjerama koje će poboljšati poslovno okruženje u zemlji.

Maletić je podsjetila da je Vlada za prošlu godinu obećala ukinuti ili spojiti 51 neporezni namet, a uspjela je to učiniti samo za sedam. Također, Vlada je u prošloj godini trebala krenuti s dubinskom analizom rashoda u upravljanju javnim financijama i to završiti do proračuna za 2015., no metodologiju za dubinsku analizu napravila je tek pod pritiskom EK-a u rujnu prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U ovakvoj situaciji ne možemo si dozvoliti da imamo Vladu koja reagira samo na temelju pritisaka iz EU-a i EK-a. Zar EK treba tjerati Vladu da napravi nešto dobro za svoju državu i narod", pita Maletić.

Početkom prošle godine prvi je put napravljena dubinska analiza naše ekonomije, pri čemu je EK uočila brojne makroekonomske neravnoteže i loše pokazatelje, a nova analiza samo je njezin nastavak. U njoj je Vladi ponovljena glavna poruka - niste proveli obećane i potrebne reforme, nemate rezultata i Hrvatsku ste doveli u situaciju da u odnosu na druge države EU-a postaje sve siromašnija.

"Za razliku od Hrvatske, ostale članice EU-a počinju snažnije raditi na reformama i poboljšanju investicijskog i poslovnog okruženja, pa su zato predviđanja za njihov rast veća nego za Hrvatsku", kazala je Maletić.

Na upit jesu li na izvješće EK-a utjecale i Vladine mjere zamrzavanja tečaja švicarskog franka i otpisa dugova, odgovorila je da je EK napisala kako je Vlada zamrzavanjem tečaja intervenirala na financijsko tržište mjerama koja nisu uobičajene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EK-u je cilj dugoročno rješenje, a ne da se jednostranim odlukama trošak prebacuje samo na jednu stranu. "To je samo produbljivanje problema i nepoštivanje tržišnih odnosa", ocjenjuje Maletić.

Što se tiče oprosta dugova, smatra da bi Vlada trebala štititi ljude koji plaćaju račune, a onima koji ih ne plaćaju trebala bi socijalnim mjerama pomoći da mogu živjeti i dugoročno im, otvaranjem radnih mjesta, pomoći da dođu do posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maletić kaže da EK te mjere ne smatra dugoročnim i da ne doprinose gospodarskom jačanju zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo