MOGUĆ I DRUGI VAL BLATA /

Mađari u velikoj utrci s vremenom

Direktoru MAL-a Zoltanu Bakonyu određen je trodnevni pritvor, a njegovu tvrtku će do daljnjega u vlasništvo preuzeti država. Opasnost od drugog otrovnog vala i dalje prijeti.

11.10.2010.
15:32
VOYO logo

BUDIMPEŠTA - Mađarska je policija u ponedjeljak uhitila Zoltana Bakonya, glavnog direktora tvrtke MAL u čijem je vlasništvu tvornica aluminija odgovorna za ekološku katastrofu izlijevanja otrovnog blata u kojoj je poginulo osam ljudi. Istovremeno je objavljeno kako će tvrtka privremeno biti nacionalizirana.

Bakonyu je određen trodnevni pritvor, a vijest o njegovom uhićenju javnosti je obznanio mađarski premijer Viktor Orban na sjednici parlamenta. "Najveću mađarsku ekološku katastrofu uzrokovao je ljudski nemar, jer je opasna tvar izašla iz tvornice kojom upravljaju ljudi", rekao je Orban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tvrtka odgovorna za katastrofu crvenog blata mora biti stavljena pod državni nadzor, a njezina sredstva moraju biti blokirana dok se ne riješe sva četiri zadatka", rekao je Orban, pojasnivši da je riječ o tome da je potrebno svima pogođenima ovom katastrofom isplatiti odštetu, sačuvati radna mjesta u tvornici, utvrditi osobe stvarno odgovorne za propuste i provjeriti moguće opasnosti u drugim pogonima te tvrtke.

"Budući da nije riječ o prirodnoj katastrofi, nego o šteti uzrokovanoj ljudskim faktorom, troškove katastrofe ne smiju snositi porezni obveznici, već oni koji su štetu i počinili", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak su mađarske ekipe za kritična stanja užurbano pokušavale dovršiti gradnju izvanredne brane kod mjesta Kolontar, koja bi trebala zadržati mogući drugi val otrovnog blata. Naime, zid drugog rezervoara punog otrovnog crvenog blata napuknuo je i postoji ozbiljna opasnost da bi mogao popustiti, nakon čega bi krenula bujica s novih pola milijuna kubika otrovne tekućine.

Hrvatska će možda spriječiti dotok vode iz Dunava u Kopački rit

Istovremeno, hrvatska Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS) nastavlja uzimati uzroke vode iz Dunava te je krenula s poduzimanjem pripremnih mjera za ograničavanje mogućeg onečišćenja. Jedna od mjera obuhvaća i sprečavanje dotoka vode iz Dunava u Kopački rit na određeno vrijeme, dok eventualno zagađena voda ne proteče kroz Hrvatsku, što može trajati nekoliko dana.

"Moguće onečišćenje u Hrvatskoj neće biti moguće zabilježiti vizualno, zbog relativno malih koncentracija te Dunav zbog toga neće promijeniti boju ni prozirnost. Upravo zato su sve stručne službe usmjerene na uzimanje uzoraka i njihove obrade u kemijskom laboratoriju", navode u DUZS-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo