upozorenje sedmoj sili /

Loše prakse: 'Zaštitimo privatnost i dostojanstvo djece u medijima'

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić upozorila je na potrebu bolje zaštite i poštovanja privatnosti djece u medijima, ali i u ustanovama u kojima se o njima skrbi, na što je Hrvatsku nedavno upozorio i UN-ov Odbor za prava djeteta.

17.10.2014.
10:17
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Potaknuta brojnim neprimjerenim medijskim izvještajima o slučajevima seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić apelirala je u današnjem priopćenju na nakladnike, urednike i novinare da vode računa o zaštiti privatnosti i dostojanstva djece o kojoj se izvještava.

"Uloga medija iznimno je važna u jačanju svijesti o potrebi zaštite djece od spolnoga nasilja i iskorištavanja, kao i potrebi jačanja mehanizama u društvu koji olakšavaju prijavljivanje takvih djela te osiguravaju brze pravosudne procedure i potporu djetetu za uspješan oporavak od traume. Osobito su korisni oni medijski prilozi koji, uz osvjetljavanje pojave zlostavljanja djece, ukazuju na mogućnosti prevencije te na punktove na kojima djeca i roditelji mogu dobiti pomoć ili savjet. Nažalost, mnogi naši mediji uglavnom ostaju na razini izvještavanja o pojedinačnim slučajevima, pri čemu nerijetko ignoriraju stručne smjernice, Kodeks časti hrvatskih novinara i preporuke pravobraniteljice za djecu o zaštiti prava djece u medijima", upozorava Milas Klarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Premda najčešće ne otkrivaju izravno identitet djeteta koje je žrtva ili svjedok, mediji navode niz detalja koji omogućuju njegovo posredno otkrivanje. Riziku od otkrivanja identiteta u medijima najviše su izložena djeca koju je spolno zlostavljao netko od članova obitelji - otac, majka, ujak, očuh - jer novinari smatraju da javnost ima pravo znati tko je zlostavljač pa otkrivanjem identiteta počinitelja ili osumnjičenika, posredno otkrivaju i identitet djeteta. Osim toga, iznošenjem detaljnog opisa zlostavljanja, čak i uz zaštićeni identitet, mediji izlažu dijete sekundarnoj viktimizaciji čineći ga još ranjivijim u njegovu neposrednom okružju. Dodatna šteta nanosi se djetetu javnim iznošenjem sumnji u vjerodostojnost optužbe za zlostavljanje, čime ono postaje žrtva medija, neovisno o tome je li se seksualno nasilje stvarno dogodilo. Neprimjereno se ponekad izvještava i o djeci koja su izgubila život kao žrtve spolnoga nasilja", navodi pravobraniteljica u priopćenju.

Ističe da osobito zabrinjava to što novinari ponekad javnosti otkrivaju i identitet osobe koja je prijavila počinitelja nasilja policiji ili centru za socijalnu skrb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Objava ovih podataka nedopustiva je, ne samo zato što u konkretnom slučaju može naštetiti istrazi, već i zato što se time zastrašuje prijavitelje sličnih delikata na štetu djece, umjesto da ih se ohrabri na prijavljivanje nadležnim službama radi što brže zaštite djeteta od daljnjega nasilja", podsjeća pravobraniteljica.

Dodaje i da je na potrebu bolje zaštite i poštovanja privatnosti djece u medijima, ali i u ustanovama u kojima se o njima skrbi, Hrvatsku nedavno upozorio i UN-ov Odbor za prava djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo