Bolnice rijetko priznaju pacijentima i njihovim obiteljima pogreške koje su učinjene u davanju lijekova, utvrdilo je američko istraživanje čiji će rezultati malo koga iznenaditi.
Većina takvih pogrešaka ne nanese štetu, utvrdili su znanstvenici, a one koje nanesu štetu događaju se najčešće u jedinicama intenzivne skrbi. Vjerojatnost da će se s pogreškama upoznati pacijenti i članovi njihovih obitelji najmanja je upravo u slučajevima iz jedinica intenzivne skrbi.
"Ono što smo utvrdili u skladu je s postojećim saznanjima o tome gdje se i kako počine pogreške u davanju lijekova u bolnici", kazao je voditelj istraživanja Asad Latif s medicinskog fakulteta Johns Hopkins sveučilišta u Baltimoreu.
Koristeći podatke o 840 tisuća dobrovoljno prijavljenih pogrešaka iz 537 američkih bolnica između 1995. i 2005. godine znanstvenici su utvrdili da na jedinice intenzivne skrbi otpada oko 6,6 posto pogrešaka. Većina pogrešaka, njih 98 posto, nije izazvala štetne posljedice po bolesnike.
Oko četiri posto pogrešaka u jedinicama intenzivne skrbi nanijelo je štete zdravlju bolesnika u usporedbi s dva posto pogrešaka u drugim bolničkim odjelima. Od pogrešaka koje su dovele do smrti pacijenta 18 se zbilo u jedinicama intenzivne skrbi, a 92 na ostalim bolničkim odjelima.
Najčešća pogreška bila je propuštanje davanja lijeka pacijentu, a najštetnije pogreške bile su pogrešno doziranje ili pogreške u postupku intravenskog davanja lijeka.
Tek u dva posto slučajeva pacijenti su promptno izviješteni o pogrešci.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Critical Care Medicine.