U HRVATSKOJ NIZAK RIZIK /

Lažna uzbuna: U Austriji nema ebole!

Image
Foto: AP

Zbog sumnje da je u susjednoj Austriji potvrđen prvi slučaj ebole danas se u 12 sati sastao krizni stožer našeg Ministarstva zdravlja. U 13 sati će se obratiti javnosti.

20.8.2014.
12:39
AP
VOYO logo

Krizni stožer Ministarstva zdravlja sastao se točno u podne zbog vijesti da je u Austriji potvrđen prvi slučaj oboljevanja od virusa ebole.

"U Hrvatskoj je i dalje nizak rizik od epidemije ebole. Posebne mjere neće biti proglašene jer smo zaključili da i Ministarstvo i HZJZ komunicira sa svima i upozoravamo da se osoba može zaraziti ako postoji direktni kontakt sa zaraženom osobom. I zato nema potrebe za visokim stupnjem pripravnosti. Nema mjesta panici", rekao je zamjenik mnistra zdravlja MarijanCesarik dodajući kako se u ovim situacijama kontrole na granicama postepeno pojačavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno, iz Austrije je stigla vijest kako je otklonjena sumnja u virus ebole kod dvojice pacijenata. 

"U oba slučaja sumnja je otklonjena u utorak navečer", izjavio je zemaljski poglavar Gornje Austrije Josef Puehringer, pozivajući se na analizu krvi u institutu BernardNocht u Hamburgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultate je potvrdilo i austrijsko ministarstvo zdravstva.

"Rezultat testa u oba slučaja bio je negativan", priopćilo je ministarstvo.

Dvojica Nigerijaca, koji su prošlu srijedu poslovno doputovala u Austriju iz Lagosa preko Dubaija, žalila su se na povišenu temperaturu. Obojica su nakon toga stavljeni u izolaciju, u kojoj su zadržani sve dok sumnja u ebolu nije otklonjena.

Priopćenje Ministarstva zdravlja:

"Krizni stožer Ministarstva zdravlja pod predsjedanjem prim. mr. sc. dr. Marijana Cesarika, zamjenika ministra zdravlja Siniše Varge održao je danas sastanak na temu ebole – hemoragijske groznice zbog sumnje na pojavu te bolesti u Austriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sastanku je utvrđeno da je rizik od zaraze virusom ebole – hemoragijske groznice u Republici Hrvatskoj i dalje iznimno nizak i u našoj zemlji nije zabilježen nijedan slučaj zaraze tom bolešću.
U međuvremenu, potvrđeno je kako oboljeli u Austriji ne boluju od ebole – hemoragijske groznice.

Kod osamnaest osoba koje su pod zdravstvenim nadzorom u Republici Hrvatskoj i dalje nema nikakvih simptoma koji bi ukazivali na bolest ebole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republika Hrvatska mjere pojačanog nadzora i dalje provodi u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Europske komisije, još od druge polovice travnja, zbog izbijanja ebole – hemoragijske groznice u Sierri Leone, Liberiji, Maliju, Gvineji i Nigeriji.

Mjere nadzora se provode u koordinaciji s Kriznim stožerom Ministarstva zdravlja i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Ministarstvom unutarnjih poslova i Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, a prema odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Zakona o sanitarnoj inspekciji te pripadajućim pravilnicima i protokolima.

Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti propisuje da su osobe koje u Republiku Hrvatsku dolaze iz država u kojima postoji virusna hemoragijska groznica osobe pod zdravstvenim nadzorom. Zakonom je propisano da se takve osobe stavi pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dana.

Podsjećamo, mjere koje Republika Hrvatska provodi u skladu su s onima koje je Svjetska zdravstvena organizacija dala za ostatak svijeta. Ukoliko bude potrebe za provedbom dodatnih mjera, Ministarstvo zdravlja će o tome pravovremeno obavijestiti javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe, već izravnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, živih ili preminulih, ili životinja poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima do sedam tjedana nakon njihova oporavka.

Uobičajenim kontaktom s ljudima koji ne izgledaju bolesno, na javnim mjestima, ne prenosi se virus ebole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaraženi ljudi, u vrijeme inkubacije (prije pojave znakova bolesti), nisu zarazni za okolinu, jer počinju izlučivati virus tek kada se pojave znakovi bolesti poput povišene tjelesne temperature, povraćanja, proljeva, glavobolje ili grlobolje.

Virusom ebole ne može se zaraziti putem predmeta (osim ako su svježe kontaminirani krvlju i tjelesnim tekućinama bolesnika), namirnica (osim mesa zaraženih životinja) ili kupanjem u bazenu.
Virus ebole jednostavno se uništava sapunom, dezinfekcijskim sredstvima, sunčevim zrakama ili sušenjem", stoji u priopćenju.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike