Tariq Ali predstavio 'igru oko krvi, dolara i nafte'

Tariq Ali je ususret 7. Zagrebačkom sajmu knjiga u Profil Megastoreu brojnim posjetiteljima predstavio knjigu Sukob fundamentalizama.

8.5.2010.
18:31
VOYO logo

Uz autora, jednog od najznačajnijih ljevičarskih intelektualaca, povjesničara, pisca i redatelja, o knjizi su govorili urednik knjige Stjepan Ravić, pisac predgovora hrvatskom izdanju Pavle Kalinić te filozof Srećko Horvat.

Promociju je moderirao Ivica Prtenjača, a simultano s engleskog prevodila Tea Raše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stjepan Ravić osvrnuo se na koncept knjige i izrazio zadovoljstvo što su hrvatski čitatelji napokon dobili prvu Alijevu knjigu na hrvatskom jeziku i ukratko okarakterizirao knjigu kao ''igru oko krvi, dolara i nafte''.

Pavle Kalinić je istaknuo: ''S užitkom sam napisao predgovor u knjizi, jer ne polazi od uobičajene pretpostavke - da je zapad bezgrješan. Naposljetku, hrvatski čitatelji također mogu povući mnogo paralela s našom stvarnošću, a često se i povlači misao da nam nakon socijalizma i surovog kapitalizma preostaje još samo terorizam.'' Srećko Horvat se složio s osvrtima, ali ujedno istaknuo kako na naslovnici treba pridružiti vjerskim simbolima i dolar kao simbol američkog imperijalizma i pridodao: ''Reforme koje su pogodile islamske zemlje nalikuju i današnjim reformama gospodarskog oporavka u Hrvatskoj.''

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naposlijetku je Tariq Ali otkrio glavni pokretač za pisanje knjige Sukob fundamentalizama: ''Nakon iznimno loše knjige Sukob civilizacija odlučio sam napisati Sukob fundamentalizama. Potrebno je uzeti u obzir da sam napisao knjigu neposredno nakon tragedije 11. rujna kada je ubrzano jačala postavka da Amerikanci mogu terorizirati cijeli svijet. Moja knjiga prvenstveno govori o imperijalnim moćima koje su postojale stoljećima od Rimljana, Britanaca, Francuza pa do Amerikanaca i želio sam razbiti mit da je kolonizacija drugih nacija i država u interesu svih ljudi. Nadam se da sam u tome i uspio ''.

U knjizi Sukob fundamentalizma u izdanju Profila, britanski publicist, književnik i politički aktivist pakistanskog porijekla Tariq Ali nastoji sagledati događaje nakon 11. rujna unutar nešto šire povijesne perspektive.

Pritom daje zanimljiv i ponešto drukčiji opis nastanka i razvoja islama, sa svim njegovim doktrinama, pa tako i pojavom fundamentalizma, od proroka Muhameda, križarskih ratova, Osmanskog Carstva pa sve do modernih vremena obilježenih brojnim političkim prevratima i kolonijalnom vladavinom zapadnih zemalja. Njegova je analiza islamskog i zapadnjačkog fundamentalizma lucidna, učena, na trenutke i 'bolno iskrena'. Prema Aliju, vidljivo nasilje koje je eskaliralo nakon 11. rujna 2001. odgovor je na nevidljivo nasilje koje se godinama sa Zapada nametalo zemljama poput Afganistana, Pakistana, Iraka, Saudijske Arabije, Egipta, Palestine i Čečenije, a koje imperijalna politika Sjedinjenih Američkih Država dodatno potpiruje. Tariq Ali rođen je u pakistanskom gradu Lahoreu 1943. godine, u vrijeme kada je taj grad još bio pod britanskom upravom u sastavu Indije. Njegovi opozicijski stavovi prema pakistanskim vlastima pomogli su mu da 60-ih godina dobije stalni azil u Velikoj Britaniji i nastavi školovanje na uglednom Oksfordskom sveučilištu. Još za vrijeme studija skrenuo je na sebe pozornost javnosti, prije svega kao oštar protivnik rata u Vijetnamu, ali i kao jedan od istaknutijih članova takozvane Nove ljevice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona

Još iz rubrike
Image

Artistico predstavlja zanimljiv festivalski program i poziva na najkreativniju nabavku poklona