Paket Vladinih mjera za pomoć gospodarstvu mnogima je donio olakšanje, ali vlasnici sezonskih obrta u turizmu i dalje su na muci. Suvlasnik dvaju restorana u Ninu jedan je od pet tisuća takvih obrtnika o kojima ovise i desetci tisuća njihovih sezonskih zaposlenika.
"Mi sezonci, kojih ima dosta, koji radimo tri mjeseca, šest mjeseci, devet mjeseci, zavisi kako gdje, na kojoj lokaciji. Što je s nama? Mi sad ljude držimo na nekom stand-byu, ne znamo kad će ovo prestati, hoće li prestati, koliko će trajati, što je s nama, kako ćemo mi živjeti?", pita se ugostitelj Marijan Jurišić.
Dobit će moratorij na kredite za obrtnike i pravne osobe, ali to nije dovoljno, poručuju iz zadarske Obrtničke komore.
"Ako rade devet mjeseci da ta tri mjeseca dobiju od Zavoda neke olakšice jer oni plaćaju mirovinsko i zdravstveno tijekom cijele godine. Sigurno da bi i oni trebali nešto dobiti. Plaćaju i te namete tijekom cijele godine", rekao je Stipe Knežević, predsjednik Obrtničke komore Zadarske županije.
Vlasnici agencija zadovoljni
Vlasnici turističkih agencija su zadovoljni. Novac uplaćen za turističke aranžmane teško bi bilo vratiti jer su ga agencije već proslijedile avioprijevoznicima i hotelima.
"Ono što je posebno je bitno za turističke agencije su mjere vaučera i moratorija od 180 dana na povrat novca na uplaćena putovanja što je nama za našu likvidnost, za naše buduće poslovanje iznimno bitno i bez takvih mjera teško da bi bili opstali", kaže predsjednik Udruge putničkih agencija Tomislav Fain.
VEZANE VIJESTI
- Crni dani za turizam: 'Već smo na 10 posto otkaza, u sljedećih mjesec dana ulazimo u crveno'
- Vlada usvojila mjere, Plenković najavio odricanja: 'Privatni i javni sektor teret mora iznijeti solidarno'
Privatni iznajmljivači rasterećeni su za prvih šest mjeseci od plaćanja oko 164 milijuna kuna za pristojbe za glavne i pomoćne krevete. Turističke zajednice koje ostaju bez prihoda moći će se zadužiti. A kako će cijeli turizam imati gotovo potpuni pad prihoda, država im na tri mjeseca daje otpis poreza na dohodak, dobit te svih doprinosa. Mjere predviđaju i naplatu PDV-a tek po naplati računa.
"Očekujemo značajna poboljšanja, odnosno promjene u parafiskalnim davanjima, znači da se oni potpuno otpišu, odnosno značajno smanje. Pozivamo i jedinice lokalne i regionalne samouprave da na tragu hrabrosti i snage Vladinih mjera donesu mjere iz svoje ingerencije, a za pomoć ukupnom gospodarstvu uključivši i turizmu", rekao je Veljko Ostojić, predsjednik direktor Hrvatske udruge turizma i Udruge poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske.
Preko HBOR-a i drugih kreditnih banaka Ministarstvo turizma planira 'ubrizgati' oko 600 milijuna kuna u turistički sektor kako bi preživio krizu