"Broj zaraženih ljudi, a to znači i djece, dramatično će rasti", prenijeli su u subotu mediji u Njemačkoj očitovanje Floriana Hoffmanna, stručnjaka za dječju intenzivnu medicinu, a ujedno i generalnog tajnika Njemačkog interdisciplinarnog udruženja za intenzivnu i hitnu medicinu (Divi).
Hoffman je upozorenje pred onime što predstoji izvorno rekao za novine iz skupine Funke Mediengruppe, kao komentar na prijetnju širenja varijante omikron koronavirusa.
Hoffmann je rekao da je uvjeren da se treba pripremati na "dramatično povećanje hospitalizacija djece" uslijed, kako predviđa, jednako tako dramatičnog povećanja slučajeva COVID-19.
Njegove prognoze o daljnjem razvoju pandemije ove bolesti direktno se oslanjaju na najnovije rezultate istraživanja japanskih znanstvenika koji su prije nekoliko dana utvrdili da se u ranoj fazi koronavirus varijante omikron širi 4,2 puta brže od delte, odnosno da je u ranoj fazi 4,2 puta zarazniji.
Delta je, pak, pokazalo se do sada, također u ranoj fazi zaraze čovjeka, višestruko zaraznija od tzv. divljeg soja virusa SARS-CoV-2 koji je svoj put oko svijeta, koliko je zasad poznato, počeo u Wuhanu prije točno dvije godine.
Što se omikrona tiče, zasad još uvijek nije jasno izaziva li ova varijanta COVID-19 kod čovjeka istog, težeg ili lakšeg kliničkog toka bolesti. S jedne strane je činjenica da u Južnoafričkoj Republici nema dramatičnog skoka broja hospitalizacija sa širenjem omikrona, s druge je činjenica i to da je riječ o zemlji neusporedivo mlađeg stanovništva od bilo koje članice EU-a.
U svojoj izjavi to je u obzir uzeo i Hoffmann. Rekao je da, ako bi se uzelo da omikron čak izaziva i blažu kliničku sliku, njegova višestruko veća sposobnost širenja među ljudima, zaraznost, u konačnici svejedno može dovesti do snažnog povećanja broja ljudi koji moraju u bolnicu. Riječ je o apsolutnim brojevima, kazao je.
S obzirom na svoju specijalnost, Hoffmann je istaknuo:
"U svakom slučaju moramo računati s time da s omikronom obolijeva više djece."
Skupa s njegovom izjavom, njemački mediji prenose i izjavu predsjednika Njemačkog udruženja za infektologiju Bernda Salzbergera, koji je, komentirajući također omikron i najnovija otkrića oko ove više desetaka puta mutirane varijante, pozvao na "hitno cijepljenje booster dozom" kako bi se usporilo širenje omikrona:
"Kako bismo postigli tu brzinu, morali bismo razmotriti i mogućnost skraćivanja razmaka između dvije doze cjepiva."
Službena agencija Njemačke koja je nadležna za cijepljenje, isto kao što vrijedi u Hrvatskoj, booster dozu predviđa šest mjeseci nakon druge doze cjepiva protiv COVID-a 19, u iznimnim slučajevima pet mjeseci poslije.