Kina je prijavila 18 novih slučajeva koronavirusa u ponedjeljak što je znak da izbijanje zaraze u Pekingu možda počinje opadati.
Među novim slučajevima, devet je prijavljeno u kineskoj metropoli, što je prvi put da je od 13. lipnja u Pekingu prijavljen jednoznamenkasti broj slučajeva, kad se počelo izvještavati o rezultatima velikog testiranja koje je provedeno u tome gradu.
Dva slučaja prijavljena su u pokrajini Hebei, u susjedstvu Pekinga, dok je preostalih sedam uvezeno i zabilježeno u Šangaju, Tianjinu, Liaoningu i Shaanxiju, prema riječima zdravstvenih vlasti.
Ukupno 236 novih slučajeva koronavirusa potvrđeno je u Pekingu otkako je otkriveno da se lokalna zaraza proširila s veletržnice Xinfadi u jugozapadnom okrugu Fengtai ranije ovaj mjesec. Otad je glavni grad poduzeo drastične korake u suzbijanju zaraze, provodeći masovna testiranja, zatvarajući škole, stavljajući četvrti pod karantenu i zabranjujući putovanja koja nisu nužna.
Brazil: Preko 50.000 smrti povezanih s Covidom-19
Brazil, druga zemlja u svijetu poslije SAD-a najjače pogođena pandemijom koronavirusa, u nedjelju je službeno zabilježio prelazak praga od 50.000 smrti povezanih s Covidom-19, što je ozbiljan udarac u situaciji kad zemlja bilježi više od milijun slučajeva zaraze.
Istodobno u zemlji raste politička nestabilnost, a gospodarstvo je u sve težoj situaciji.
Brazil trenutno broji 1.085.038 potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom, što je za 49.976 više nego li dan ranije, objavilo je ministarstvo zdravstva.
Stručnjaci navode da su prave brojke još znatno veće jer nedostaje testiranja. Najveća latinoamerička zemlja obično bilježi 1.000 smrti dnevno, no nešto manje vikendima.
Brazil je svoj prvi slučaj koronavirusa zabilježio 26. veljače, a u petak je broj zaraženih prešao milijun.
Od prve registracije slučajeva zaraze pa do danas brzo širenje virusa potkopalo je potporu desno orijentiranom predsjedniku Jairu Bolsonaru i potaknuo strahovanja od gospodarskog kolapsa zemlje nakon godina anemičnog rasta.
Bolsonaro, kojega često zovu i "tropski Trump", naišao je na raširene kritike zbog načina na koji upravlja koronakrizom. zemlja još uvijek nema stalnog ministra zdravstva nakon što su dvojica ministara od sredine travnja otišla s dužnosti zbog sukoba s predsjednikom.
Bolsonaro je izbjegao socijalno distanciranje, nazivajući ga
mjerom koja je za posao pogubnija od samog virusa. Također je
promicao dva lijeka protiv malarije kao lijekove, klorokin i
hidroksiklorokin, unatoč malo dokaza o njihovu pozitivnom
djelovanju.
U nedjelju je Bolsonaro izjavio da vojska služi volji naroda, a
da je njezina misija obraniti demokraciju, dodajući ulje na vatru
burnoj raspravi o ulozi oružanih snaga koja je u tijeku istodobno
s naraslim strahovima od političke krhkosti zemlje.
Njegovi komentari stigli su istog dana kad su se njegove
pristalice i oponenti okupili u gradovima širom zemlje, kao jasan
simbol polarizacije u najvećoj zemlji Latinske Amerike