Povodom poziva ministra /

RTL Danas analizira: Što i tko je sve na prvoj liniji protiv koronavirusa u Hrvatskoj

Osim onih koji su još u studentskim klupama žele pomoći i oni koji su iz njih davno izašli

27.10.2020.
18:38
VOYO logo

Povodom poziva ministra zdravstva svima koji mogu pomoći ili vratiti se u zdravstveni sustav odlučili smo istražiti tko sve u ovom trenutku stoji na prvoj liniji obrane od epidemije u Hravstkoj. 

Ali i što sve imamo i što nam eventualno osim liječnika može nedostajati kada i ako brojke budu još više rasle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Mariju, studenticu 5 godine medicine ovo je prvi dan na trijaži na odjelu hitne medicine. 

Image
detaljno o trenutačnom stanju /

Beroš nakon proglašenja mobilizacije zdravstvenog sustava poručio: Mislio sam slikovito

Image
detaljno o trenutačnom stanju /

Beroš nakon proglašenja mobilizacije zdravstvenog sustava poručio: Mislio sam slikovito

"Imamo manjak kliničkih vježbi zbog cijele ove godine, da obogatim svoje iskustvo, da vidim kako funkcionira sve u krizi i da rasteretim i pomognem koliko god ja to mogu", kaže studentica Medicinskog fakulteta u Zagrebu Marija Pierbon

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studenti u bolnici na Svetom Duhu pomažu već 2 tjedna. 

"Mi na tjednoj bazi radimo rasporede, svi studenti se prijavljuju sami, osiguravamo i zamjenu kako bolnica ako se nešto dogodi ne bi ostala bez studenta", govori studentska sekcija za anesteziologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu Lester Toni Dobrić.

"Vidimo da našim budućim kolegama fali jako puno osoblja i treba im pomoći rasteretiti sustav jer došlo je do zakrčenja svega,a nama će pomoći da naučimo", dodaje studentska sekcija za anesteziologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu Katarina Dragon.

U ovoj situaciji dodatan par ruku u bolnici itekako znače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To nam je neizmjerno, to sam i njima naglasila. To su nam radili do sad liječnici i sestre, i na svakom trijažnom mjestu radi dvoje ljudi, sada jedno mjesto popunjava student i imamo više ljudi za redovni rad", jasno će predstojnica Klinike za anesteziologiju KB Sveti Duh Višnja Nesek Adam

Mikrobiolozima i epidemiolozima nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar pomaže ukupno 9 studenata, međunjima je već 2 mjeseca i Petra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čitamo mailove, odgovaramo na pozive, šaljemo nalaze i vodimo evidenciju pozitivnih i negativnih. marljivo radimo i uporni smo i do zadnje poslanog nalaza ne idemo kući,  vikendom i ponedjelkom zna biti najteže", kaže studentica Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu Petra Karija

Osim onih koji su još u studentskim klubama žele pomoći i oni koji su iz njih davno izašli.

29 godina provela je radeći u Hitnoj, a onda još 15 u ordinaciji opće medicine- ova umirovljena liječnica jedna je od njih 46 koji su ponudili svoju pomoć.

"To je moj život i to je ono što ja znam i hoću. Nema tu straha. Može biti na masu mjesta, negdje na zamjenama u općoj, uz epidemiologe", kaže umirovljena liječnica opće medicine Vesna Imerović

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je ukupno 73 tisuće zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika, a izradit će se i registar onih koji su preboljeli koronavirus. Na raspolaganju je i 14. 460 bolničkih kreveta od čega 1450 na odjelima intenzivne njege. Ukupan broj respiratora je 800. 

Da će ovi kapaciteti biti dovoljni i da neće biti popunjeni kao i da će liječnici i medicinske sestre uz svu ovu pomoć izdržati - nadaju se svi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo