Apple je počeo primjenjivati opciju praćenja koronakontakata na svojim iPhone uređajima bez potrebe da njihovi korisnici instaliraju službenu Covid-19 aplikaciju, prenosi BBC.
Daje upute za dalje
Kao alternativa takvim aplikacijama, vlasnici iPhona pozvani su pridružiti se shemi pod nazivom Exposure Notifications Express (ENE).
ENE čuva popis drugih uređaja koji su detektirani putem Bluetootha i upozorava ako se za nekog od tih korisnika ispostavi da je pozitivan na koronavirus.
Lokalno javno zdravstvo utvrdit će navode koji se nalaze u notifikaciji. Korisnicima bi mogla stići i preporuka da skinu nešto funkcionalniju aplikaciju za daljnje upute.
Ipak, ovo ostavlja opciju za vlade da ne moraju samostalno razvijati aplikaciju, a u tom bi slučaju korisnici bili usmjereni u centar za testiranje ili na poziv dežurne linije za dodatne informacije.
Korisnici iPhona koji obole od Covida-19 bez da su primili poruku upozorenja i dalje mogu uspješno slati upozorenja drugima. No, budući da neće imati aplikaciju za pokretanje postupka, on se može započeti dodirom na poruku koju je tijelo javnog zdravstva poslalo na mobitel korisnika nakon uspostavljanja dijagnoze.
Ovisit će o javnom zdravstvu
Ova instalacija pušta se u pogon nakon najnovijih preinaka na Appleovom mobilnom operativnom sustavu iOS 13.7 koji je upravo izašao.
Korisnici se mogu odlučiti na ENE putem nove opcije Exposure Notifications koja se nalazi na iPhonovom glavnom izborniku za postavke.
Ipak, kako o zdravstvenim čelnicima ovise kriteriji koji bi trebali generirati upozorenja, uključujući razmak između dvoje ljudi i trajanje njihovog kontakta, sustav neće funkcionirati bez njihove uključenosti.
Dok vlasti ne odluče žele li podržati ovu inicijativu, korisnici su i dalje primorani skinuti lokalnu aplikaciju kao alternativu, ako takva postoji u njihovom području, dok u ostalim zemljama obavijesti o izloženosti jednostavno nisu uključene u sustav javnog zdravstva.
Zaštita privatnosti
Trenutno u svijetu postoji 20 zemalja, provincija i drugih geografskih regija koje su osigurale korištenje Appleovog i Googleovog sustava praćenja kontakata. Među njima su Irska, Sjeverna Irska, Njemačka, Švicarska, Japan, Saudijska Arabija i Gibraltar.
Testovi koji se koriste u Velikoj Britaniji, baš kao i služba za praćenje kontakata trenutno isprobavaju aplikaciju koja se temelji na poznatoj Appleovoj tehnologiji aplikacijskog programskog sučelja.
Tek šest od 57 saveznih američkih država trenutno se koristi tom tehnologijom. Dolazak ENE-a mogao bi potaknuti veći broj Amerikanaca na taj korak.
Kako god bude funkcionirao Appleov i Googleov decentralizirani model, vlasti neće moći vidjeti koliko je korisnika te koji su to korisnici dobili upozorenje.
Također, korisnici neće znati identitet osobe zbog koje su dobili upozorenje. Korisnici se u svakom trenutku mogu povući iz aplikacije pomoću opcije koja se nalazi u izborniku postavki.
Što je s Androidima?
Google će slijediti nastojanja Applea s paralelnim shemama koje će samostalno razviti krajem ovog mjeseca, a koji bi trebao služiti korisnicima Androida.
Dijelit će isti naziv kao i Appleova inicijativa, ali Google je odlučio da će automatski stvoriti osnovnu aplikaciju za praćenje kontakata za javne zdravstvene službe i to na temelju njihovih propisanih kriterija.
Vlasti koje budu spremne prihvatiti ovu ponudu i dalje mogu razvijati detaljno razrađenu aplikaciju na svoju ruku u kasnijem stadiju, ako to budu htjele.
"ENE omogućava drugu opciju za javno zdravstvo kako bi dopunili svoje postojeće sustave traženje kontakata uz pomoć tehnologije, a bez da ugrožavaju temeljne postavke privatnosti i sigurnosti korisnika", kazali su iz Applea i Googlea u zajedničkoj objavi.