Nakon što je HALMED potvrdio kako je nakon primanja cjepiva AstraZeneca cjepiva, zbog istoga vjerojatno preminuo 33-godišnjak, za RTL je sve prokomentirala Željana Margan Koletić, mr.pharm., univ.mag.pharm., voditeljica Odsjeka za farmakovigilanciju i racionalnu farmakoterapiju HALMED-a.
Kaže kako je iz nekoliko razloga čitavo ispitivanje slučaja trajalo čak devet mjeseci.
"Sama ocjena zahtijevala je prikupljanje opsežne dokumentacije, nalaza, obdukcije, otpusnog pisma", kaže pa dodaje da su u slučaj, uz HALMED uključeni i HZJZ te vanjski stručnjaci iz područja hematologije, ali i oni iz KBC Rebro te Ministarstva zdravstva.
"Jedan od razloga je i netipična klinička slika. U trenutku kada se dogodio taj slučaj na području RH nije postojalo znanje o nastanku tog stanja i sindroma nakon primjene vektorskih cjepiva, odnosno AstraZenece i Janseen. Kada se to saznalo ustanovilo se da postoji to stanje i mogle su se izdati određene preporuke. Dodatno, sam HALMED zatražio je mišljenje njemačkog instituta, koji je stručnjak na svom području, a kojeg je i sama EMA zatražila za mišljenje i koji je naposljetku ustvrdio da je u ovom slučaju uistinu bilo riječi o nastanku ovog simptoma", dodaje.
Inače, 33-godišnjak je razvio sindromom tromboze s trombocitopenijom i to 12 dana nakon cijepljenja.
Osim toga, jedan od razloga, kaže Margan Koletić i vrijeme je koje je bilo potrebno da se prikupe sva mišljenja te da javnost informiraju o tome. Podsjeća i kako je ovo prvi slučaj povezanosti cijepljenja sa smrtnim ishodom u Hrvatskoj.
Što se tiče mogućih preostalih slučajeva govori da su zaprimili 43 prijave sumnji na smrtni ishod, od njih za 32 traje ocjena dok je isključena vjerojatnost za 11. Upitana o kojim cjepivima je konkretno riječ, kaže da su podjednako zastupljena.