dr. sc. Andrej Trampuž /

Infektolog iz Berlina: Krajem godine stiže oxfordsko cjepivo protiv covida-19 koje je čak 80 posto učinkovito!

Image
Foto: Shutterstock

Cjepivo protiv koronavirusa očekuje se s velikim nestrpljenjem i pod pritiskom visokih brojki drugog vala

12.10.2020.
8:22
Shutterstock
VOYO logo

U proteklih 28 dana u svijetu su od posljedica koronavirusa preminule 152.802 osobe što bi, odnsono prosječno dnevno 5457 osobe.

Koliki će taj broj na kraju godine biti, teško je predvidjeti, dolazi hladnije vrijeme, boravak u zatvorenim prostorima, lakše širenje i prenošenje virusa..., pa se može očekivati daljnje "ludovanje" broja novooboljelih i umrlih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, očekuje se krajem ove godine da će na tržište doći i cjepivo koje će pomoći u borbi s koronom. 

Najdalje u istraživanju s ciljem pronalaska cjepiva došlo je Sveučilište u Oxfordu, koje je u suradnji s tvrtkom AstraZeneca razvilo cjepivo protiv koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Najnovije istraživanje /

Dobro očistite svoje mobitele! Korona bi se na nekim površinama mogla zadržati skoro mjesec dana

Image
Najnovije istraživanje /

Dobro očistite svoje mobitele! Korona bi se na nekim površinama mogla zadržati skoro mjesec dana

"Prema informacijama koje imamo radi se o dobrom cjepivu i svi dosadašnji rezultati su pokazali da to cjepivo ima 80-postotnu učinkovitost. Naravno, uz toliku učinkovitost cjepiva, da bi se stekao kolektivni imunitet trebalo bi u svijetu ili Europi cijepiti između 50 i 60 posto stanovništva", rekao je za Slobodnu Dalmaciju prof. dr. sc. Andrej Trampuž, specijalist infektologije i interne medicine, koji radi u berlinskoj bolnici "Charite", koja je ujedno i najveća bolnica na Starom kontinentu.

"Oxfordsko cjepivo" nema nekih značajnijih nuspojava i njegova kvaliteta nije upitna već je upitna brzina distribucije, odnosno može li se proizvesti dovoljno cjepiva. Osim ovog cjepiva, ima još cjepiva koja su u istraživanjima došla vrlo daleko i sada su u trećoj kliničkoj fazi. Na cjepivu intenzivno radi i vrlo je daleko došla u kliničkim istraživanjima tvrtka CureVac, zatim postoji rusko cjepivo Sputnik 5, s kojim se u Rusiji uvelike već cijepi, pa kineska cjepiva, ali za njih nemamo povratne informacije o kvaliteti.

"Mišljenja sam da bi na svjetskoj razini trebalo osnovati jedno neovisno povjerenstvo, koje bi dobilo sva ova cjepiva na uvid te donijelo odluku o najboljem cjepivu za ljude", veli dr. Trampuž.

Bilo je mnogo protivnika generalnog "lockdowna" koji se zbio u Europi početkom pandemije, a s obzirom na brojke, opet se strahuje od nove karantene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prema izračunima, da u Europi nije bilo generalnog "lockdowna" na Starom bi kontinentu od koronavirusa umrlo oko 60 milijuna ljudi. I taj "lockdown" je bio nužan. U budućnosti neće biti generalnih "lockdowna", jer smo se do sada "naučili" nositi s koronavirusom, ali svakako treba očekivati regionalne karantene, odnosno na onim područjima gdje će se koronavirus nekontrolirano širiti", zaključio je prof. dr. sc. Andrej Trampuž za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo