BORBA PROTIV KORONAVIRUSA /

Gotovo cijela Europa je u karanteni: 'Mi smo u ratu'

Predsjednik Emmanuel Macron dramatično je poručio da su u ratu

17.3.2020.
20:00
VOYO logo

Gotovo cijela Europa je u karanteni: stroge mjere u Španjolskoj, trotjedna izolacija u Italiji i dalje je na snazi do daljnjeg, a Njemačka je zatvorila sve granice. Službeno je i Francuska je uvela nove mjere za usporavanje širenja koronavirusa.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egzodus u Francuskoj: gužve su na glavnoj željezničkoj stanici u Parizu - prije službene karantene koja je stupila na snagu danas točno u podne svatko sljedećih 15 dana želi provesti što dalje.

''Umjesto da smo zatvoreni u našem stanu od 20 četvornih metara, odlazimo na selo kod mojih roditelja. Ondje će nam biti bolje'', kazao je Axel, a Chloe dodaje: ''Nisam planirala putovati, radim ovdje u Parizu. Učiteljica sam, ali budući da su škole zatvorene, ne radim. Idem kod prijatelja na jug zemlje''.

Dramatičan je bio i apel predsjednika Emmanuela Macrona koji se obratio javnosti: sve granice su zatvorene idućih mjesec dana, šetnja ulicama i parkovima strogo je zabranjena. Brojni hoteli će se, prema potrebama prenamijeniti u bolnice, a najavljena su i državna jamstva za pomoć gospodarstvu, odgodu izbora, reforma i plaćanja režija.

''Mi smo u ratu. Sigurno smo u zdravstvenom ratu. Ne borimo se protiv druge vojske ili druge nacije, ali neprijatelj je tu, nevidljiv i prepreden. Zahtijeva kompletnu mobilizaciju'', kazao je Macron.

Novi paketi mjera za usporavanje širenja koronavirusa i u Njemačkoj: ne rade ugostiteljski objekti, crkve, kazališta, koncertne dvorane, šoping centri, a njemačka kancelarka Angela Merkel najavila je: ''Uvest ćemo i pravilo da je noćenje u hotelima dopušteno samo u hitnim slučajevima koji nisu turističke prirode. Uz to, nema putovanja po našoj zemlji, kao ni izvan granica Njemačke''.

Talijani se bore s kaosom koronavirusa već tjednima - gotovo je 28.000  zaraženih, ali oni koji su u kućnoj izolaciji pokupili su simpatije cijelog svijeta.

Prvi put otkad je koronavorus poharao Italiju javnost je dobila priliku vidjeti kako to zapravo izgleda u bolnicama. Sergio Cattaneo, ravnatelj bolnice u Bresciji u kojoj osoblje danonoćno već tjednima liječi zaražene, kaže: ''Ono što je doista šokantno, što nitko nije mogao predvidjeti i što nas je bacilo na koljena je brzina ove epidemije. U samo dva tjedna, tri otkada liječimo pacijente, imali smo ukupno 1200 ljudi na intenzivnoj njezi''.

U Španjolskoj u samo 24 sata novih 1987 slučajeva. Dok su ulice Barcelone puste, na ulicama Londona su prosvjednici. Vlada Borisa Johnsona je na udaru - iako je promijenio politiku i zamolio Britance da smanje socijalne kontakte i više ne odlaze u pubove - i dalje zemlja nije u karanteni.

''Vlada ne sluša upute Svjetske zdravstvene organizacije koja je preporučila zatvaranje i karantenu. Oni ekonomiju stavljaju ispred ranjivog društva'', upozorila je jedna od prosvjednica Kerri Waters.

Starija populacija zamoljena je da ostane u kući, kao i da većina Britanaca koji mogu rade kod kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo