COVID ODJEL PUN NECIJEPLJENIH / Direkt je u KBC-u Rijeka razgovarao s trudnicom i 30-godišnjakom na kisiku: 'Bilo bi puno pametnije da sam se cijepio'

Na Odjelima intezivne njege u velikoj većini leže i umiru necijepljeni, a svi umrli mlađi od 50 godina također nisu cijepljeni

17.11.2021.
8:15
VOYO logo

I dok politička svita, ali i građani uvjeravaju ljude da se nije važno cijepiti ili da cijepljenje ne sprječava širenje zaraze, na Odjelima intezivne njege u velikoj većini leže i umiru upravo necijepljeni. Točnije, 80 posto umrlih od COVID-a su necijepljene osobe, a svi umrli mlađi od 50 godina su bili necijepljeni. 

Te brojke do mnogih ljudi još uvijek teško dopiru, čak i do onih koji leže priključeni na kisik, a u sebi nose još jedan život i to jer je netko rekao da se trudnice ne trebaju cijepiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak mnogi od njih, nakon iskustva na Intezivnoj njezi sada kažu da bi bilo bolje da su se cijepili. 

Image
OVO NISMO ZNALI /

Još malo nepoznanica o COVID potvrdi: HZJZ objasnio u kojim uvjetima 'vjerojatni' slučajevi mogu dobiti potvrdu

Image
OVO NISMO ZNALI /

Još malo nepoznanica o COVID potvrdi: HZJZ objasnio u kojim uvjetima 'vjerojatni' slučajevi mogu dobiti potvrdu

SanjinHamidović ima 30 godina, najmlađi je pacijent trenutno na COVID odjelu u Rijeci i spojen je na kisik.

"Slučajni kontakt i duga temperatura, nakon šest dana 39 temperatura, upala pluća", govori nam pa otkriva kako nije cijepljen, ali i da je promijenio mišljenje. "Trebao sam se možda cijepiti prije. Bilo bi pametnije puno", dodaje. 

S druge strane, Lidija se ne kaje baš direktno. Trudna je, nije se cijepila i bila je spojena na kisik do danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Onaj dan koji je bio najteži je bio onda kada nisam mogla disati. Sav mi je fokus bio samo na tome da se vrati disanje", govori Lidija Jukić koja otkriva kako je na riječkom odjelu 15, 16 dana. "Najgori dio je bio ovdje oko desetog dana kad sam došla u bolnicu. I sva sreća da sam došla kad sam došla", navodi.

Ističe i kako nije cijepljena, ali i kako nije sigurna ni što sada misli o cijepljenju. "Ne znam. Ne znam je li ok odgovor reći ne znam. Ne znam šta bih rekla. Mislim da je to osobna odgovornost svakog. Neka svatko odluči za sebe", kaže. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S pacijentima svakodnevno rade i fizioterapeuti, koji ih uče ponovno disati, a na ovom se odjelu nalaze pacijenti koji su na neinvazivnoj ventilaciji. To znači da se kisik pod određenim pritiskom gura u pluća i pokušava se izbjeći posljednja stanica, respiratorni odjel, na kojem je smrtnost velika.

"Danas je nažalost preminuo jedan osamdesetogodišnji čovjek. Svakodnevno, nažalost u ovo vrijeme umire jedan, dvoje ili troje ljudi, pacijenata. Na razini KBC-a to bude osam, devet, deset", ističe Aron Grubešić, voditelj COVID odjela u KBC-u Rijeka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u riječkom KBC-u trenutno su ukupno 153 pacijenta, na respiratoru je njih 16 i taj se broj povećava.

"Svi mi znamo nekog tko je bolestan, tko je prebrodio s nekoliko dana temperature i onda se stječe dojam da to nije nešto tako strašno. Međutim za njih 10, 20 posto, koji imaju tešku kliničku sliku i završili u bolnici je to ogromna stvar", ističe Grubešić. 

Na COVID odjelu sada završavaju i mladi ljudi, bez ikakvih drugih bolesti. Jedan od njih je Sanjin iz naše priče. On je imao sreću i uskoro bi trebao kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo