OVO NISMO ZNALI / Još malo nepoznanica o COVID potvrdi: HZJZ objasnio u kojim uvjetima 'vjerojatni' slučajevi mogu dobiti potvrdu

Image
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

Neće svaki vjerojatni slučaj biti u mogućnosti zatražiti potvrdu, a potrebno je zadovoljiti specifične uvjete

16.11.2021.
21:15
Emica Elvedji/PIXSELL
VOYO logo

COVID potvrda dokument je o cijepljenju, testiranju ili preboljenju bolesti, a iako je njena upotreba postala nešto šira otkako je uvedena u javne službe, čini se kako postoji još puno nepoznanica na koja građani traže odgovore. 

Tako se jedna svakako odnosi na takozvani vjerojatni COVID slučaj. Kako znamo, riječ je o bliskom kontaktu COVID pozitivne osobe koja se i sama tretira kao pozitivna, iako nije testirana, no jednako tako, ta osoba ne može u istim uvjetima dobiti potvrdu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) pojasnio je situaciju. Navode naime kako vjerojatan slučaj bolesti COVID-19 definira stanje kada osoba ima kliničke simptome kompatibilne s bolešću i pozitivnu epidemiološku anamnezu (ostvarila bliski kontakt sa zaraznim bolesnikom), a nema laboratorijsku potvrdu bolesti (pozitivan PCR ili BAT nalaz brisa) jer nije rađen bris ili je bris urađen kasno u tijeku bolesti pa ispao negativan te izabrani liječnik smatra da je ta osoba imala COVID-19.

Image
Studenti prosvjeduju /

Bez COVID potvrda nastavnici, učitelji ne mogu održati sat: 'Danas se nastava nije odvijala, dio djelatnika će sutra raditi'

Image
Studenti prosvjeduju /

Bez COVID potvrda nastavnici, učitelji ne mogu održati sat: 'Danas se nastava nije odvijala, dio djelatnika će sutra raditi'

"S takvom se osobom postupa jednako kao s laboratorijski potvrđenim bolesnikom, što znači da se izolira i bliski kontakti se obrade i po potrebi im se odredi karantena (ako nisu cijepljeni ili preboljeli COVID-19)", navode iz HZJZ-a pa dodaju:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Drugim riječima, građani koji nisu u vrijeme nakon jasno definiranog bliskog kontakta razvili simptome kompatibilne s bolešću COVID-19, ne mogu samo na temelju nekadašnjeg bliskog kontakta s bolesnikom tražiti od izabranog liječnika potvrdu da su preboljeli COVID-19 kao vjerojatan slučaj.

Potvrdu o preboljenju kao vjerojatan slučaj mogu dobiti oni građani kojima je njihov liječnik u vrijeme simptoma bolesti, i to tijekom samoizolacije zbog obiteljskog kontakta s pozitivnom osobom, utvrdio da vjerojatno imaju COVID 19, odredio im izolaciju, obradio njihove bliske kontakte i prijavio ih u registar zaraznih bolesti kao oboljele od COVID-19", objasnili su. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, do 18 sati u utorak izdano je 73.053 COVID potvrda, od čega se 42.254 odnose na cijepljenje dok je 23.589 temeljeno na testiranju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo