- Planiramo spustiti Mir i potopiti ga u Tihom oceanu krajem veljače, rekao je Klebanov. Službena odluka ruske vlade o konačnoj sudbini Mira očekuje se vrlo skoro, kazao je. Klebanov je dodao da će Rusija poslati svemirski teretni brod Progres s gorivom potrebnim za sigurno spuštanje Mira na određeno mjesto u Tihom oceanu.
Odbor Ruske agencije za svemir (Russian Aerospace Agency) trebao bi se sastati u četvrtak kako bi odlučio o budućnosti Mira i svoj prijedlog uputio vladi. Operater postaje, korporacija Energiya, priopćila je u ponedjeljak da - odluku o sudbini Mira moraju donijeti ruski predsjednik i vlada budući da je Mir vladina imovina. Gašenje postaje od vlade već je zatražilo i Vijeće glavnih tvoraca postaje. Postalo je očito da su propali svi ruski napori za osiguranje novca za očuvanje Mira čiji jednogodišnji boravak u orbiti stoji između 200 i 250 milijuna američkih dolara.
Rusija svoja ograničena sredstva za svemirske programe mora usredotočiti na izgradnju Međunarodne svemirske postaje (ISS), objašnjavaju dužnosnici Ruske agencije za svemir. Prva ekspedicija na duži rok na ISS će se s Bajkonura (Kazahstan) uputiti u ponedjeljak. Rusija je u srpnju, s dvije godine zakašnjenja, lansirala dijelove ISS-a u kojima će boraviti ljudi, zapravo moderniju verziju Mira. SAD su za tu odgodu, kao i za ostala ruska kašnjenja na izgradnji ISS-a, okrivili neodlučnost Rusije da odustane od Mira. Kompanija MirCorp, osnovana u proljeće 1999. kako bi prikupila novac za Mir njegovim komercijalnim iskorištavanjem, dosad nije dovršila ni jedan od svojih projekata.
Predsjednik MirCorpa Geoffrey Manber objavio je nedavno da njegova kompanija namjerava prikupiti 117 milijuna američkih dolara za nastavak rada Mira pomoću plivajućih dionica na burzama u New Yorku, Singapuru i Londonu i to do veljače 2001. Ta je odluka, iako je interes za dionice tvrtke velik, ipak zakasnila, smatraju stručnjaci. MirCorp nije još platio ni lansiranje teretnog broda Progress M-43 od 17. listopada. Mir će u veljači napuniti točno 15 godina boravka u Zemljinoj orbiti. Prvotno predviđen rok za boravak u svemiru bio mu je 3.5 godine. Posljednjih godina pretrpio je niz nesreća, od požara do sudara s teretnim svemirskim brodom. Od 16. lipnja ove godine kada ga je napustila 28. ljudska posada s dužom misijom, na Miru više nema ljudi.