otkrili fosilni ostaci /

Komarci su pili krv i prije 50 milijuna godina

Image
Foto: PHOTOS/ILUSTRACIJA

Kukac s vidljivo napuhnutim tijelom pronađen je u sedimentima drevnog jezerskog dna u sjeverozapadnom dijelu Montane.

15.10.2013.
11:30
PHOTOS/ILUSTRACIJA
VOYO logo

Poznato je da su ljudi žrtve komaraca već stoljećima, no oni sišu krv drugih bića na Zemlji već najmanje 46 milijuna godina, utvrdili su znanstvenici koji su pronašli ostatke eritrocita u fosilnim ostacima komarca na jezerskom dnu.

Kako DNK materijal ne može preživjeti više od 6,8 milijuna godina nikakav genetski materijal u fosilnim ostacima nije pronađen. Kukac s vidljivo napuhnutim tijelom pronađen je u sedimentima drevnog jezerskog dna u sjeverozapadnom dijelu Montane, prenosi Sydney Morning Herald.

Znanstvenici predvođeni DaleomGreenwaltom iz nacionalnog američkog muzeja prirodne povijesti kazali su kako se radi o jedinstvenom uzorku i da je činjenica da je komarac očuvan gotovo nevjerojatna.

"Kukac se nasisao krvi, napuhnuo se, završio na površini vode i potonuo na dno jezera, brzo ga je opkolio anaerobni sediment i to se sve odvijalo bez narušavanja krhke građe napuhnutog tijela", napisali su znanstvenici u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koristeći tehnologije koje ne oštećuju fosilni uzorak znanstvenici su ga ispitivali na niz sastojaka uključujući dva sastojka krvi - protein koji prenosi kisik i eritrocite.

Otkriće tih komponenti, željeza i molekula porfirina, u probavnom sustavu ženke komarca potvrdilo je da željezo pripada posljednjem obroku komarca i nije dio procesa stvaranja fosila.

Komarac je jedan od 36 primjeraka pronađenih u formaciji Kishenehn koja je stvorena prije oko 46 milijuna godina tijekom geološkog razdoblja Eocena.

Fosili su jedinstveni zbog toga što su očuvani u škriljcu, a ne jantaru što je puno češće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo