Fakulteti svoj novac ministru Liniću ne žele dati. Sa zagrebačkog Filozofskog poručuju: "Ja razumijem probleme koje ima gospodin Linić sa proračunom, međutim smatram da je najvažnije sagledati činjenicu da školstvo treba zadnje koje se treba smanjivati", rekao je Damir Boras, dekan Filozofskog fakulteta.
A taj fakultet svake godine iz proračuna dobiva 150 milijuna kuna, a sam, putem školarina, doktorskih studija i projekata zaradi oko 27 milijuna.
"To uglavnom otiđe na materijalne troškove, najmanje otiđe na plaće", dodao je Boras.
Fakulteti na svojim računima imaju više od milijardu i 200 milijuna kuna, 450 milijuna je oročeno. 50 posto prihoda uplaćuju studenti.
Trećina ukupnog novca odlazi na isplatu dodataka na plaće, a dvije trećine se troše na putovanja i dnevnice.
Taj novac sada se želi provući kroz proračun.
"Na taj način će biti puno vidljivije koliko prihoda faksevi ostvaruju, tako da osiguramo da značajan dio vlastitih prihoda bude usmjerena povećanje kvalitete nastave u povećanje studijskih standarda i u financiranje zapošljavanja, a ne bildanje plaća", rekao je Željko Jovanović, minsitar znanosti.
Na to je ih je, kažu u ministarstvu, upozoravala financijska revizija pa još od prošle godine pokušavaju donijeti Pravilnik o načinu trošenja novca.
"Sredstva ostaju na raspolaganju učilištima koja ih uprihode, ali na njihovom računu u proračunu,tako da se točno u lipu zna od kuda sredstva dolaze za što se troše i da se povećava transparentnost i likvidnost samog proračuna", kazao je Saša Zelenika, zamjenik ministra obrazovanja.
Na zagrebačkom sveučilištu odgovaraju da je novac kojim raspolažu transparentan.
"Mi imamo konsolidirani izještaj sveučilišta u javnoj objavi na našim web stranicama, gdje mi vrlo detaljno iskazujemo naše izvore financiranja našu potrošnju", rekla je Vesna Vašiček, prorektorica za poslovanje Sveučilišta u Zagrebu.,
Jedan od izvora novca su im i studentske školarine koje bi se ubuduće najverojatnije uplaćivale u proračun, a ne na račun fakulteta.