SPLIT - Pedesetšestogodišnji makedonski državljanin pritovren je zbog kaznenog djela računalne prijevare jer je za skoro 15 tisuća kuna oštetio račune dvojice državljana Hrvatske, a kod njega je pronađeno i 14 uređaja za snimanje magnetnih zapisa s platnih kartica tzv. skimmera što su iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske ocijenili najvećom zapljenom skimming opreme u Hrvatskoj, dok se razmjeri štete još utvrđuju.
Riječ je o koordiniranoj akciji Odjela organiziranog kriminaliteta splitske policije, Policijskih postaja Makarska i Hvar, te MUP-a čiji su djelatnici u petak uhitili 56-godišnjeg Makedonca osumnjičivši ga za računalnu prijevaru.
On je, stoji u kaznenoj prijavi, 31. srpnja ove godine u makarskoj poslovnici OTP banke d.d. Zadar na postavljenom bankomatu postavio uređaj za snimanje magnetnih zapisa s platnih kartica tzv. skimmer putem kojeg je prikupio podatke o brojevima računa s većeg broja platnih kartica koje su vlasnici koristili dok je uređaj bio postavljen na bankomatu. Osim skimmera, kradljivac je na bankomatu postavio i kameru za snimanje PIN-ova klijenata banke pa je te podatke, zahvaljujući krivotvorenim platnim karticama, naknadno iskoristio za podizanje novca u Tanzaniji.
Policija je pregledala i njegovo osobno vozilo te pronašla 14 skimmera, četiri prilagođena dijela bankomata za izlaz novca sa ugrađenom mikro kamerom, maske bankomata s prilagođenim otvorom za mikro kameru, zatim veći broj elektroničkih sklopova koji služe za izradu skimmera, više USB kablova i drugu prateću opremu, te pomagala za korištenje skimmera kao i dva notebooka i više komada USB stickova.
"To je najveća zapljena skimmer opreme u Hrvatskoj. Sumnjamo da je uhićeni imao pomagače, kao i da je oštećen veći broj klijenata, no to još utvrđujemo. Za takva kaznena djela cijela jadranska obala je plodno tlo za počinitelje jer se u ljetno vrijeme tu nalazi najviše turista koji se koriste bankomatima. Inače, jugoistok Europe je žarište skimmer kriminaliteta. Mi smo lani imali 102 slučaja skimminga od čega je samo šest počinjeno u unutrašnjosti Hrvatske, a sve ostalo na obali", kazao je ŽeljkoBrkić iz MUP-a.
Brkić je građanima poručio da budu oprezni prilikom podizanja novca s bankomata i ukoliko primjete bilo kakvu sumnjivu stvar da to prijave banci.
U Hrvatskoj je skimming kriminalitet počeo 2003. i od tada broj počinjenih kaznenih djela iz tog područja raste pogotovo tijekom turističke sezone, izvijestili su danas u splitskoj policiji.