Kinezi krivotvorili Google

Za svaku stvar na svijetu postoji jeftina kineska kopija. To vrijedi i za Google. Na internetu je osvanula tražilica Goojje, koja kopira izgled i funkcionalnost ovog pretraživačkog diva.

29.1.2010.
12:54
VOYO logo

Teško je zaključiti pokušava li Goojje zaraditi na Googleovoj popularnosti ili se radi o odavanju počasti slavnom pretraživaču. Na stranici stoji: "Sestra je bila vrlo sretna kad je brat odustao od ideje da ode i ostao zbog sestre." Stranica je navodno djelo jedne kineske studentice.

Autorica stranice možda želi da Google ostane, no samo postojanje stranice ilustrira zašto Google želi otići. Naime, Kina nimalo ne poštuje Googleovo intelektualno vlasništvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok većina svijeta misli da su glavni uzrok Googleovih problema s Kinom cenzura i hakeri, istina je da se Google najviše boji za svoje intelektualno vlasništvo. Goojje je kopirao ono što je bilo lako kopirati: logo i ime. Google više strahuje za svoje algoritme za pretragu, izvorni kod svojih aplikacija i druge tajne.

Google ne može poslovati u Kini bez kineskih zaposlenika, a veliki broj njih pokušat će se domoći dobro čuvanih Googleovih tajni. Google niječe da su njegovi zaposlenici sudjelovali u hakerskim napadima, no u Kini postoji "kultura krađe" intelektualnog vlasništva. Tko do sada nije vidio tenisice Mike, ePhone i odjeću Amrani?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Goojje je sam po sebi prilično bezopasan. Svi vide da su logo i ime pokradeni. Problem će nastati kad velike kineske tražilice počnu koristiti Googleov kod za pretragu interneta te za objavu oglasa, a činjenica je da se kineska vlada ne libi krasti ne bi li ušutkala protivnike i uskratila građanima njihova prava.

Prethodni članci:

arti-201001130370006 arti-201001140223006 arti-201001190294006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo