NAPETO U ŠPANJOLSKOJ /

Katalonski parlament podržao referendum o neovisnosti

Image
Foto: Borna Filic/PIXSELL

Katalonski je parlament u četvrtak podržao inicijativu o održavanju referenduma o neovisnosti i pripremio se za političku bitku sa središnjom vladom u Madridu koja se takvom plebiscitu oštro protivi.

16.1.2014.
15:36
Borna Filic/PIXSELL
VOYO logo

Katalonski parlament je u četvrtak s 87 glasova za i 43 protiv odlučio u Madrid uputiti peticiju kojom se traži održavanje referenduma o budućnosti te regije na sjeveru Španjolske, koja već ima veliku razinu autonomije.

Pokret za neovisnost Katalonije, koja predstavlja petinu španjolske ekonomije, izravan je izazov konzervativnoj središnjoj vlasti premijera Mariana Rajoyja koji se obvezao da će blokirati održavanje referenduma na temelju ustavnih odredbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je mogućnost da će Katalonija steći neovisnost relativno mala, ali katalonski predsjednik Artur Mas ima masovnu podršku javnosti za referendum. Ankete pokazuju da su po pitanju same neovisnosti Katalonci neodlučni, ali ih 80 posto želi da o tome odluku donesu katalonski birači, a ne vlast u Madridu.

Zagovornici neovisnosti kažu da bi se Rajoy trebao ponijeti kao britanski premijer David Cameron, koji se protivi škotskoj neovisnosti, ali dopušta da Škoti o tome glasuju na referendumu kasnije ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnici španjolske političke i poslovne elite pritišću Rajoyja da smiri tenzije, možda tako da Masu ponudi veću kontrolu nad poreznom politikom u zamjenu za odustajanje od referenduma. Rajoy, međutim, odbija razgovarati s Masom.

Protivnici neovisnosti strahuju da premijerova inercija raspiruje duhove u Kataloniji. Međutim, vrijeme je možda na Rajoyovoj strani. Očekuje se početak gospodarskog oporavka što bi moglo smiriti napetosti oko porezne raspodjele, jednog od najvećih prijepora među vladama u Barceloni i Madridu. Pokret za neovisnost mogao bi se ispuhati zbog unutarnjih političkih trzavica u Kataloniji i tihog protivljenja velikih kompanija.

Današnje glasovanje u katalonskom parlamentu vjerojatno će izazvati niz lančanih reakcija koji će na kraju rezultirati pat pozicijom. Prvo, nacionalni parlament u Madridu će sigurno odbiti katalonski zahtjev. Tada će Mas vjerojatno raspisati referendum bez dopuštenja središnje vlade, što će blokirati ustavni sud. Mas je ranije dao naslutiti da će u slučaju da se iscrpe sve zakonske mogućnosti iskoristiti sljedeće regionalne izbore 2016. godine kao zamjenski referendum.

"Najveća je zabrinutost da će doći do pucanja svih veza Madrida i Barcelone. Trenutno ne postoji prostor za dogovorno rješenje", kaže politički analitičar Antonio Barroso.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rajoy nema o mnogo čemu pregovarati. Kataloniji ne želi dati veću poreznu kontrolu jer će to razljutiti 16 ostalih španjolskih autonomnih regija niti pokrenuti složen proces ustavnih promjena. Na nedavni novinarski upit o katalonskoj neovisnosti, Rajoy je odgovorio kratko i jasno: "Neće je biti".

Takvi odgovori ne odzvanjaju dobro u Barceloni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Glupo je ignorirati problem i reći da nikada neće dogoditi. Ne može izbjegavati pitanje koje nam je važno. Španjolska vlada je mislila da su naši ulični prosvjedi mjehur od sapunice, ali nisu se rasprsnuli", rekao je glasnogovornik katalonske vlade Joan Maria Pique.

Katalonija je oduvijek imala snažnu autonomašku tradiciju, ali je radikalniji pokret za neovisnost dobio zamah posljednjih nekoliko godina zbog velike ekonomske krize. Pokret se hrani percepcijom nepravednog poreznog opterećenja, frustracijom madridskim odbijanjem da regionalnoj vladi da veće ovlasti i sukobom oko sustava školovanja na katalonskom.

Protekle dvije godine milijuni Katalonaca izašli su na ulice na nacionalni praznik 11. rujna tražeći pravo na referendum. Istraživanja pokazuju da bi Katalonci bili manje entuzijastični oko neovisnosti kada bi ona značila gubitak trgovinskih i valutnih povlastica Europske unije i eurozone. Nepozanica je kako bi katalonska ekonomija podnijela tešku tranziciju ako bi morala ponovo pregovarati o ulasku u EU, a takav je službeni stav Bruxellesa u slučaju neovisnosti.

Masova vlada nema nikakav plan o tome kakvu bi valutu uvela u slučaju ispadanja iz eurozone, bi li osnovala svoju središnju banku ili kako bi rješavala svoj dio španjolskog nacionalnog duga. A sve to Rajoyju daje dovoljno sjemena za sijanje sumnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički zagovornici katalonske neovisnosti kažu, međutim, da su uvjereni da će europske demokratske tradicije dovesti do toga da EU preradi svoja pravila i poštuje samoodređenje ako Katalonci na referendumu pokažu da žele samostalnu državu.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo