Kakvi majstori! Španjolci porušili 'sve' rekorde

Treći su put zaredom, nakon EP-a 2008. i SP-a 2010. godine, španjolski reprezentativci osvojili najveće nogometno natjecanje. U finalu Eura 2012. godine u Kijevu su pobijedili Italiju 4:0.

1.7.2012.
23:14

KIJEV - Olimpijski stadion. SUDAC: Pedro Proença (Portugal)

ITALIJA: Buffon, Chiellini (od 21. Balzaretti), Abate, Barzagli, Bonucci, Marchisio, De Rossi, Montolivo (od 56. Thiago Motta), Pirlo, Balotelli, Cassano (od 46. Di Natale)

ŠPANJOLSKA: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Iniesta (od 87. Mata), Xavi, Fabregas (od 75. Torres), Alonso, Busquets, Silva (od 59. Pedro)

STRIJELCI: 0:1 David Silva (15.), 0:2 Jordi Alba (41.), 0:3 Torres (84.), 0:4 Mata (od 89.)

Bila je to oda nogometu, a Španjolci su je, u petoj brzini, izveli tek u finalu EURA. Lekcija iz nogometa počela je u 14. minuti.

Cesc Fabregas, koji je izvrsno odigrao na poziciji lažnog napadača, majstorski je nakon dubinskog proigravanja Andresa Inieste eliminirao pratitelja Giorgija Chiellinija i vratio povratnu loptu na glavu Davida Silve, koji je zabio svoj drugi pogodak na turniru. Od svih 12 španjolskih pogodaka na EURU, kreator igre Manchester Cityja sudjelovao je pri pet.

I kad se očekivao odgovor Azzura, lijevi bočni branič Španjolske i jedno od otkrića ovog turnira, Jordi Alba, zabio je za 2:0 nakon sjajne asistencije Xavija, u 41. minuti.

Akcija je bila prekrasna, dva Španjolca izigrali su šest Talijana. Alba je pretrčao pola terena, zabio u maniri rasnog golgetera te postao prvi španjolski branič-strijelac u završnici europskih prvenstava od 1988. godine, dok je Xavi upisao drugu asistenciju na EURU.

Istu je akciju, nakon pogreške u predaji lopte talijanskih veznjaka, Torres pretvorio u pogodak za 3:0 u 84. minuti, da bi četiri minute kasnije opet Torres nakon još jedne lijepe akcije Španjolaca asistirao Juanu Mati za veliku 'četvorku'. Torres je svtako postao najbolji španjolski strijelac u povijesti Europskih prvenstava s pet pogodaka, kao i prvi igrač-strijelac u povijesti europskih prvenstava s pogotkom u dvama finalima. http://videa.hu/flvplayer.swf?v=NkhlXU94x76i0Zjn

Posljednjih pola sata utakmice Španjolci su odradili s igračem više na travnjaku nakon što je igru zbog ozljede zadnje lože napustio rezervist Thiago Motta. Izmijenio je dotad talijanski izbornik Prandelli svu trojicu igrača. Ta je okolnost nedvojbeno utjecala na uvjerljivost španjolske pobjede. Prvog je igrača s klupe, Balzarettija, Prandelli morao uvesti u igru već u 21. minuti jer mu se ranije ozlijedio Chiellini. I njemu je stradao mišić zadnje lože.

szólj hozzá: Spain vs Italy 4:0 Juan Mata

Sve u svemu, bilo je to antologijsko finale u kojem su se rušili rekordi. Prvi je put u povijesti europskih prvenstava jedna reprezentacija obranila naslov europskog prvaka. Prvi je put u povijesti nogometa jedna reprezentacija vezala tri naslova na velikim turnirima. Španjolski izbornik Vicente del Bosque (61) izjednačio je time postignuće glasovitoga njemačkog izbornika Helmuta Schöna koji je 1972. Nijemce odveo do europskog, a dvije godine kasnije i do svjetskog naslova. Pri trećem je pokušaju, na EP-u 1976. u bivšoj Jugoslaviji, izgubio u finalu od Čehoslovačke. Del Bosque će imati priliku nadmašiti ga, kao i sve druge izbornike, za dvije godine na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.