Kako slagati detektor laži?

Da biste uspješno prevarili detektor laži najprije morate prevariti vlastite - misli. Je li kombinacija stare tehnike i nove tehnologije izradila novu generaciju poligrafa ili nove čitače misli?

20.5.2000.
23:03
VOYO logo


U ČEMU JE TAJNA LAŽI? Na tom pitanju izgrađen je uređaj (zapravo skup različitih uređaja) koji uz pomoć tzv. poligrafa detektiraju laž.

Današnji detektori laži daleko su sofistificiraniji od svojih prethodnika koje je rabila Staljinova policija, fašisti ili američki agenti 60-tih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo je nevjerojatno što se sve danas može postići kada su kabelima, "žicama", elektrodama i automatskim pisaljkama na rolama papira, u pomoć priskočili i moćni kompjuteri s preciznim algoritmima. Algoritmi se temelje na granicama ljudskih mogućnosti. Termin koji je uveo francuski sociolog i filozof Michael Foucoult - "ljudski materijal" - dobro oslikava kako se popularni "detektor laži" odnosi prema ljudskom tijelu. Tijelo je tu samo materijal za mjerenje otkucaja srca, treptaja očiju, električke provodljivosti kože i lučenja znoja, dubine i frekfencije disanja, krvnog tlaka, bioelektriciteta mozga i još nekih parametara koji po nekima upućuju na laž.

POVJERENJE U OBJEKTIVNOST STROJA: Ipak, još ne postoje znanstveno utemeljene spoznaje o detektoru laži. Laž je očito toliko duboko usađena u ljudska bića da se ne može tako lako izmjeriti i objasniti. Tehnički potpomognuta procjena suca u donošenju presude već je mnoge poslala na električnu stolicu. No, i dalje ima onih koji smatraju da povjerenje u objektivnost stroja samo govori o pomanjkanju dokaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako dakle funkcionira poligraf? Da bi se potencijalni zločinac, odnosno ispitanik doveo do stanja na kojem je moguće utvrditi da li je otrovao susjedovu mačku, stručnjak za detektor laži mora ga iznenaditi. Između naoko bezazlenih pitanja on postavlja unaprijed sastavljena pitanja koja bi trebala izazvati drugačije reakcije kod ispitanika. Uz ta, postavljaju se i nova pitanja koja proizlaze iz prethodnih rezultata i odgovora ispitanika. Sve tjelesne reakcije mogu biti pokazatelji "duševnog" stanja potencijalnog trovača "velikog, debelog mačka Micka".

DETEKTIRANJE ČINJENIČNOG STANJA:Jedna od mogućnosti je detektiranje činjeničnog stanja okolnosti zločina. To su one činjenice koje zna ili bi, uz žrtvu, mogao znati samo osumnjičeni. Primjerice, pitanje - "Jesu li dvorišna vrata bila otvorena kad je otrovan Micko?" - može se postaviti osumnjičenom trovaču koji će na njega burnije reagirati od nevinog. Nedužnom će biti svejedno jesu li bila otvorena ili zatvorena, no Mickov trovač će se iznenada suočiti s detaljem koji želi sakriti i to će biti dovoljno da krivulja detektora naglo odskoči.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KONTROLNA PITANJA: Postupkom kontrolnih pitanja koja se postavljaju u određenom redoslijedu, istražitelj će pokušati otkriti laž na temelju teorije da lice svakog događaja nosi i svoje naličje. Teorija da će krivac za trovanje susjedova mačka na mučna pitanja odgovarati uz slabije uzbuđenje osobito ako je, primjerice, još kao dječak imao sklonost da muči životinje, uspoređuje se s odgovorima koje u načelu prati jače uzbuđenje. Na ovaj drugi način reagira nevino optuženi. Naime, nevini će pokazivati jače uzbuđenje odgovarajući na pitanja koja se, primjerice, odnose na njegov seksualni život, nego na pitanja u vezi trovanja za koje ga se sumnjiči; iz jednostavnog razloga što nikada nije bio previše opterećen Mickom.

ELEKTRIČNA AKTIVNOST MOZGA: Najefikasniji način ispitivanja sastoji se zasada u mjerenju električne aktivnosti i dotoka krvi u mozak. Ispitaniku se na glavu "zalijepe" elektrode koje uz pomoć preciznih instrumenata bilježe svaku pojačanu aktivnost mozga, kao i napor prilikom obrade informacija ili pokušaja koncentracije ispitanika. Kako je spoznajna psihologija pokazala da je električna aktivnost mozga u uskoj vezi s nekim događajem, ta se činjenica iskoristila u slučaju u kojem zločinac kad čuje niz riječi povezanih sa svojim činom pokazuje pojačanu aktivnost moždanih stanica u određenim sektorima mozga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, kada bi uspjeli prevariti detektor laži usredotočivanjem koncentracije na treptanje i širenje zjenica, na dubinu i frekfenciju disanja, na aktivnost srčanog mišića, pa čak i na krvni tlak ili izlučivanje znoja - kada bi o svemu tome vodili računa dok nas ispituju -ipak bi nas na kraju odale vlastite misli.

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo