Život Poljaka u Europskoj uniji čini se kao pjesma. Gospodarski procvat najvećim dijelom zahvaljuju novcu iz europskih fondova.
"Ojačali smo tržište rada, poboljšali prometnu i komunalnu infrastrukturu. Mislim da sada samo trebamo ubirati plodove dobrog ulaganja", izjavio je Piotr Popa iz Ministarstva regionalnog razvoja Poljske.
Plodovi su vidljivi na svakom mjestu, jer Poljska je jedno od najvećih gradilišta u Europi. 67 milijardi eura iz kohezijskih fondova donijelo im je 314 kilometara novih autocesta, 635 kilometara rekonstruiranih željeznica, kao i 13 tisuća kilometara kanalizacijske mreže. Velik uspjeh su nova radna mjesta.
Poljska je jedina zemlja Europske unije koja u vrijeme krize ima pozitivan gospodarski rast, a samo je u 2012. zaposleno oko 300 tisuća ljudi. Tržište rada otvorilo se i u drugim zemljama.
"Mislim da nam članstvo nije donijelo ništa loše, iako zbog viših cijena mnogi odlaze u druge zemlje", kaže Agnes iz Poljske.
"Ne bismo bili gdje jesmo da nismo u Europskoj uniji. Živimo mnogo bolje", uvjerena je Ula iz Varšave.
Pametnim se pokazalo i smanjivanje broja regija, a na iskorištavanju fondova radi 11 tisuća ljudi.
"Novac se ne dobiva lako, no zahvaljujući našoj administraciji, olakšali smo put do fondova", rekao je Daniel Kotkowski iz poljskog Ministarstva regionalnog razvoja.
Iz njih se sufinancirao i znanstveni centar Kopernik, kojeg svakoga dana posjeti 3000 ljudi.
"Kroz iskustvo i eksperimentiranje posjetitelji ovdje mogu bolje razumjeti znanost i tehnologiju", rekao je direktor Znanstvenog centra Kopernik Robert Firmhofer.
Najveći uspjeh je u poljoprivredi, a izvoz raste iz godine u godinu.
"Poljoprivrednici su morali modernizirati sektor, no sada imaju mnogo veće tržište”, tvrdi ministrica poljoprivrede i ruralnog razvoja Poljske Krystina Gurbiel.
Poljaci Hrvatima poručuju da se članstva ne boje .
"I mi smo imali mnoge strahove, ali niti jedan od njih nije se ostvario. Neće sve ići jednostavno, ali postajete dio velike institucije koja ulaže mnogo truda u transparentnost i povećanje pravnog okvira", poručuje Piotr Popa.
Hrvatska uskoro postaje dio europske obitelji, a više od 13 milijardi eura koliko joj je na raspolaganju do 2020. godine, trebalo bi znati pametno iskoristiti.