U vatri i dimu 11. rujna svijet je upoznao Osamu bin Ladena. U napadu na Sjedinjene Države prije 10 godina poginulo je oko 3 tisuće ljudi, a iz pepela simbola američke ekonomske moći izrasla je najveća prijetnja 21. stoljeća - al-Qaida.
Bin Laden je postao najtraženiji čovjek na svijetu, iako je Amerikancima odavno bio poznat: U početku su čak poslovali zajedno jer Osama je dijete druge najbogatije saudijske obitelji koja na godinu zarađuje 5 milijardi dolara.
No, krajem 80-ih Bin Laden nije preuzeo unosni očev posao već se odlučio za sveti rat protiv Sovjeta u Afganistanu. Tu su stvoreni temelji al-Qaide. Neizravno, pomagala joj je baš Amerika.
U svoju zemlju se vraća kao junak, no nakon iračke okupacije Kuvajta kralj odbija njegov plan da u oslobađanje krenu mudžahedini. Umjesto njih, na poluotok dolazi pola milijuna američkih vojnika pa uvrijeđeni bin Laden i njima i domovini objavljuje rat.
I tada je sve počelo. Al-Qaida napada Amerikance diljem svijeta. Prvi napad '93. na Blizance je ismijan jer je postavio bombe u podrume. No, 5 godina poslije nitko se ne smije: U istodobnom napadu na američke ambasade u Keniji i Tanzaniji poginulo je 224-ero ljudi. 2000. odlazi korak dalje - u Jemenu napadaju američki razarač USS Cole i ubijaju 17-oricu marinaca. Sve kao uvod za 11. rujna.
Krvavi pohodi zatim se šire na Europu. Meta je javni prijevoz - prvo u Madridu, gdje u nizu napada gine 191 osoba. Potom i u Londonu, gdje je u podzemnoj i Autobusima poginulo 56-ero civila. Radikalni islam na svom je vrhuncu.
Kao što je i obećao, Bin Laden je umro kao slobodan čovjek, zbog čaga bi ga narod mogao dožvjeti kao mučenika. Svijet zato strahuje od odmazde al-Qaide čije bi vodstvo, ako ono uopće postoji, sad mogao preuzeti Ayman al-Zawahiri.