Nezaposlenost, korupcija, loš obrazovni sustav, odljev mozgova, manjak motivacije za rad, slab međunarodni položaj, okretanje prema Balkanu, umjesto prema zemljama EU-a. Ključni su to problemi naše zemlje prema mišljenju 17-godišnjeg brodskog gimnazijalca Bartola koji će kao i mnogi koji uskoro postaju punoljetni kroz tri tjedna prvi put izaći na izbore. Bartol bi mijenjao mnogo toga, od obrazovnog sustava koji je prezasićen do vlade koja, kako kaže, sabotira gospodarstvo prodavanjem i zatvaranjem državnih tvrtki. Zna on i da treba pokrenuti industriju i smanjiti uvoz jer "možemo sami sebe prehranjivati". No, budući da to nije moguće, sebe vidi u nekoj drugoj, razvijenoj državi, piše Glas Slavonije.
Rješenje za nezaposlenost i pitanje odgovornosti
Za razliku od njega, Sandro bi ostao u Hrvatskoj, no ni njemu ne nedostaje ideja za promjene. Također bi krenuo od obrazovnog sustava koji "pruža površno znanje i sprječava mlade u razvijanju osobnih interesa". Njihov kolega Ivan isto bi ostao u Hrvatskoj gdje planira završiti fakultet i poduzeti sve da pronađe posao. Prema njegovom mišljenju, Hrvatima treba više poduzetnosti u pronalasku posla, a manje kuknjave.
"Rješenje za nezaposlenost veći su poticaji za privatnike koji zapošljavaju radnike, ali i smanjenje radnog vijeka sa 67 godina, jer se tako mi mladi nećemo nikada zaposliti", kaže Marko Brlek, osječki maturant, dodajući da zato mladi i bježe iz zemlje. Mladi smatraju da u našem društvu nema dovoljno odgovornosti te da poduzetnici trebaju odgovarati svojom imovinom za ono što rade.
Krive sve vlade
Marko i njegova kolegica Ivona Hudobec odgovornima za nezaposlenost, pak, smatraju sve dosadašnje vlade, no njihov kolega Josip Crepulja kao i Brođanin Ivan smatra da dio tereta nosi i hrvatski mentalitet, jer bi neki građani radije sjedili kod kuće nego radili za malu plaću. Svi oni željeli bi se zaposliti u struci po kojoj su strojari, a Josip bi primjerice volio otvoriti i vlastitu tvrtku te zaposliti ljude, piše Glas Slavonije.
I njihov kolega Leon Pavin želi se zaposliti u struci: "Do nedavno sam razmišljao da odem u Njemačku, no, čuo sam da to nije zemlja iz snova i da ni tamo nije lako naći posao. Nakon što završim srednju školu, prvo želim raditi, a onda ću odlučiti hoću li studirati. Naime, fakultet nije jednosmjerna karta za posao od 2000 eura, kao što mnogi misle".