Bebe koje imaju kontakt s psima rijeđe obolijevaju od infekcija uha i dišnih putova od beba koje žive u kućanstvima bez kućnih ljubimaca, zaključuje se u američkoj studiji objavljenoj u ponedjeljak.
Studija objavljena u američkom časopisu Pediatrics ne objašnjava zašto, ali sugerira da bi život u kontaktu s psom koji provede najmanje dio dana izvan kuće mogao ojačati imunološki sustav djeteta u prvoj godini života.
Mačke također pružaju izvjesnu zaštitu bebama iako je njihov imunološki učinak slabiji nego kod pasa.
Studija se temelji na 397 finske djece čiji su roditelji svakodnevno zapisivali u dnevnik zdravstveno stanje svojeg djeteta tijekom njegove prve godine, od devetog do 52 tjedna.
Općenito su bebe s psima ili mačkama u kući bile za 30 posto manje sklone infekcijama dišnih puteva, uključujući kašalj, hropac, hunjavicu i temperaturu te približno upola manje sklone razvoju infekcije uha. Djeca s kućnim ljubimcima trošila su i manje antibiotika. "Ako su djeca imala kontakt s psom ili mačkom u kući, bila su puno boljeg zdravlja tijekom razdoblja istraživanja", tvrdi se u studiji koju su proveli stručnjaci sveučilišne bolnice Kuopio u Finskoj.
"Predstavljamo prve dokaze da posjedovanje psa može biti zaštita za infekcije respiratornog trakta tijekom prve godine života", piše u studiji. "Smatramo da kontakt sa životinjama pomaže sazrijevanju imunološkog sustava, što dovodi do boljeg imunološkog odgovora organizima i kraćeg trajanja infekcija".