Je li Beethoven otrovan?

Analiza čuperka Ludwiga van Beethovena odsječenog netom nakon njegove smrti otkriva zašto je čuveni glazbenik oglušio i umro bolnom smrću u 56. godini života

18.10.2000.
17:37
VOYO logo


Prema knjizi "Beethoven's Hair: An Extraordinery Historical Odyssey and a Scientific Mystery Solved" koja iz tiska upravo izlazi ovog tjedna, kompozitor je patio od trovanja olovom.

To je utvrđeno nakon što je izvršeno nekoliko nezavisnih testova na uzorku kose koja je široko prihvaćena kao autentična. Količina pronađenog olova 42 puta je veća no što bi se to očekivalo kod prosječne osobe, kaže Russell Martin, autor knjige.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako uzorak predstavlja tek zadnjih šest mjeseci njegova života, Martin vjeruje da je kompozitor koji je umro 1827. progutao ili udisao veće količine olova daleko ranije, izlažući se trovanju mnogo godina prije smrti.

- U tom periodu olovo se moglo naći u boji, posuđu i vinu gdje se koristilo za uklanjanje gorkog okusa. Trovanje olovom može uzrokovati gluhoću, probavne neprilike, depresiju i druge tjelesne i psihološke probleme od kojih je kompozitor bolovao, objašnjava Martin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi su špekulirali da je Beethoven bolovao od sifilisa, ali novi testovi to apsolutno odbacuju. Pri mikroskopskoj analizi nisu pronađeni nikakvi tragovi žive, uobičajenog lijeka za terapiju oboljelih od spolnih bolesti.

Nije pronađen ni trag narkotika, a iako je umirao u bolovima pretpostavlja se da je odbio morfij i druge uobičajene narkotike zbog želje da bistre glave dovrši gudački kvartet i simfoniju. Umjetnik je pri radu odbijao i šampanjac u strahu da bi mogao utjecati na njegovo komponiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo da je baš jedna od njegovih najuočljivijih odlika, njegova divlja kosa, otkrila misterij života velikog glazbenika, zaključuje Martin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo