Japanci će pojesti sve svoje kitove

Zbog nepoštednog ubijanja kitova predstavnici petnaest zemalja uputili su apel japanskom Ministarstvu vanjskih poslova sa vrlo jasnim traženjem da se zaustavi i zakonski zabrani lov na kitove

23.8.2000.
1:29
VOYO logo


Japan je najveći svjetski potrošač mesa kitova i jedna od rijetkih zemalja u kojoj nije zabranjen lov na kitove, osim međunarodnim konvencijama kojih se nitko ne drži kada je u pitanju tako unosan posao.

Minke kit, iz porodice balaenoptera acutorostrata, vrsta koja se može pronaći u gotovo svim svjetskim morima. Spada u porodicu manjih kitova, brzih plivača koji nisu zaštićeni zakonom i još uvijek ih se može loviti za potrebe tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Minke narastu od 7 do 9 metara i teški su od 5 do 7 tona. Kreću se uglavnom sami ili u grupi od dva ili tri kita, a glasaju se jačinom 150 decibela, što se može usporediti sa bukom koju proizvodi avion pri polijetanju.

Upravo je ova vrsta kitova na udaru japanskih kitolovaca koji godišnje ubiju do sto minke kitova. U posljednjih desetak godina meso i mesne prerađevine dobivene od mesa kita postale su gurmanskim specijalitetom u Japanu. Zbog sve manjeg broja kitova, nestašica na tržištu povisila je cijenu kitova mesa, a samim time kitolov pozicionirala kao vrlo unosan posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je još 1986. donešen međunarodni sporazum kojim se regulira i ukida lov na kitove, Japan i dalje ne postupa po međunarodnim konvencijama. Pozivajući se upravo na rezoluciju International Whaling Commission-a, predstavnici Nizozemske, Novog Zelanda, Austije, Brazila, Velike Britanije, Finske, Francuske, Njemačke, Italije, Meksika, Monaka, Švedske, Švicarske i Sjedinjenih Američkih Država uputili su apel na japansko Ministarstvo vanjskih poslova kojim se traži obustava ubijanja kitova.

Japansko Ministarstvo vanjskih poslova prihvatilo je apel te će proslijediti i na druge vladine odjele koji su uključeni u problematiku.

Prema zadnjim statistikama, od 1965. kada je u morima Japana živjelo 22.000 kitova, broj kitova već 1987. pao je na 2.700, što dovoljno govori samo za sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo