Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei naglo je u nedjelju zaustavio pokušaj nedavno izabranog parlamenta da ublaži stroga ograničenja slobode medija, što je bilo jedno od obećanja reformista koji su dobili većinu u parlamentu.
Zastupnici su za nedjelju zakazali raspravu i glasovanje o amandmanima na zakon koji ograničava slobodu medija, a koji je izglasan posljednjih dana rada prethodnog saziva parlamenta, u kojem su većinu imali konzervativci. Usvajanje amandmana bilo je praktički osigurano.
Hamnei, koji ima posljednju riječ u vođenju države, u posljednji je čas, međutim, naredio odgađanje rasprave na neodređeno vrijeme, što je izazvalo burne prosvjedeliberalnih zastupnika.
"Ako se neprijatelji infiltriraju u naš tisak, to će biti velika opasnost za sigurnost zemlje i za vjerske nazore naroda", upozorio je Hamnei, dodajući kako je zakon, koji su reformisti željeli promijeniti, "uspio spriječiti tu opasnost" te da je njegovo mijenjanje "nelegitimno".
Unatoč protivljenju reformista, parlament je morao prihvatiti Hamneijevu odluku, jer on po ustavu ima apsolutnu vlast u zemlji.
To je, međutim, izazvalo burno reagiranje mnogih zastupnika, od kojih su neki pojurili prema govornici, gurajući jedni druge, a dvojica zastupnika su razmijenili i nekoliko udaraca prije nego što su ih kolege izgurale iz dvorane. Neki reformistički zastupnici su zaprijetili i ostavkama, a njihovi čelnici sastali su se iza zatvorenih vrata kako bi razmotrili slanje prosvjednog pisma Hamneiju. Novinari su odmah istjerani iz zgrade parlamenta, a fotoreporterima su oduzeti filmovi i videokazete kako bi se spriječilo prikazivanje nemilih scena u javnosti.
Neki reformisti strahuju da bi zastupnik Mohamad Rašidian iz Abadana mogao biti optužen pred Revolucionarnim sudom zato što je tijekom parlamentarne svađe izrekao uvrede na račun Hamneija. Kritiziranje iranskog vrhovnog vođe smatra se kriminalnim djelom.
Iranski mediji znatno su liberalizirani nakon izbora reformističkog predsjednika Mohamada Hatamija 1997. Pojavio se i veliki broj listova u kojima skoro nijedna pojava u iranskom društvu nije pošteđena kritike.
Konzervativci su, međutim, uspjeli zadati snažan protuudarac liberalima, zahvaljujući svojoj kontroli sudstva, snaga sigurnosti i drugih poluga vlasti. Početkom ove godine sudovi su zabranili sve vodeće proreformske listove, nakon što je vrhovni vođa Hamnei ocijenio kako su oni postali "uporište neprijatelja", a mnogi novinari kažnjeni su zatvorom.