U Hrvatskom saboru se održava tematska sjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, a na dnevnom redu je tema "koruptogenost i zloporabljivost pravnog uređenja instituta predstečajne nagodbe". Među govornicima su pravni i financijski stručnjaci.
"Predstečajna nagodba je potrebna, nema propisa koji se ne može zloupotrijebiti. Pitanje je samo jesu li vrata šire ili uže otvorena", istaknuo je prof. Jakša Barbić.
"Velike su mogućnosti zloporabe jer je ministar taj koji određuje članove vijeća. Ovakve nagodbe neće se moći priznati u drugim državama. Ima previše nelogičnosti sveukupno. Dužnik za trajanja predstečajne nagodbe može raspolagati novcem i imovinom, a priori se polazi od toga da su dužnici sposobni što nije točno", rekla je profesorica na Pravnom fakultetu .
"Sve je to čisti voluntarizam, mogućnosti zloupotrebe su enormne. Želimo vjerovati da članovi vlade djeluju u interesu građana, ali prilika čini lopova. Ne bi trebao ministar birati vijeće, kod glasovanja je golema mogućnost manipulacije... Zamišljeno je da sud nema nikakvu istinsku ulogu. Troškovi predstečajne nagodbe iznimno su veliki. Najčešće teze kojima se opravdavaju predstečajne nagodbe (ublažena nelikvidnost, 12 tisuća radnih mjesta) samo su parcijalno istinite", dodala je.
"Ne usudim se sve do kraja reći jer me stid, nagodbe su sigurno korak nazad. Odgovornost ne nose samo vladajući nego svi koji su dignuli ruku u Saboru za ovaj zakon. Zahvalni smo ministru Liniću na uvođenju reda, ali ministar je napravio grešku jer nije oko sebe okupio pravnike. Institut predstečajne nagodbe treba ukinuti", zaključila je .
"Predstečajna nagodba stvara iluziju da će se poslovni subjekt oporaviti. Kao da politika stvara određenu brigu koja je trebala biti riješena između vjerovnika i dužnika, uz blagu potporu zakona. To je kao popis lijepih želja kojima se svi zavaravamo. Ovo je oblik državnog intervencionizma u gospodarstvo i stječe se dojam političke korupcije. Tu su u situaciji i čelnici porezne uprave da im se prepiše da su koruptivni", istaknuo je poreski stručnjak Vlado Brkanić.
Grbin: Nagodbe ne treba ukinuti, ali trebaju reforme
Ministar Linić dao je Vladimiru Šeksu popis dužnika kojima je oprošteno.
"Mislim da su ocjene profesorice Garašić nerealne. Proces stečaja je dugotrajan i na prste jedne ruke mogu se nabrojati tvrtke koje su se stečajem restrukturirale i spasile", izjavila je Vesna Fabijančić Križanić.
Peđa Grbin pohvalio je MartinuDalić jer je i ona prepoznala važnost predstečajne nagodbe.
"Ovaj zakon ima nedostataka i oni se pokušavaju popraviti, tu Garašić ima pravo. Od dva profesora čuli smo dva oprečna mišljenja; ne mogu se složiti s tim da nagodbe treba ukinuti, ali se slažem da trebaju reforme. Kad je predložen ovaj zakon, u Hrvatskoj je bila izvanredna situacija, sad je ipak bolja nego 2012. godine", rekao je Grbin.
"Izmjenama se mora izbjeći prevelika uloga ministra i uglaviti uloga sudaca", smatra poduzetnik Branko Roglić.
"Sud treba dobiti ulogu. Nijedna stečajna ni predstečajna nagodba ne može pomoći rastu gospodarstva", dodala je Dalić.