Bolnice odavno imaju upute ministarstva. Hitni slučajevi bit će zbrinuti. Liječnici koji dežuraju, a nisu iz Hitne, moraju odraditi dežurstvo, ostale dane mogu biti u štrajku - poručuju iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb.
Ministar Rajko Ostojić kaže - tek sutra će se znati opseg sindikalne akcije. Za građane je, pak, otvorio e-mail adresu, ali i besplatni telefon na koji se mogu javiti ako dožive bilo kakve neugodnosti ili im treba novi termin.
Udruga pacijenata oboljelima poručuje da ne ulaze u sukobe već da se obrate ili ministarstvu ili udruzi.
Večer prije početka štrajka u RTL-u Danas razgovarali smo s predsjednikom Hrvatskog liječničkog sindikata IvicomBabićem.
Što liječnik koji je u štrajku može odbiti raditi?
"Sigurno ćemo brinuti o životima ljudi. Odbiti može sve one poslove koji nisu po odluci ministra navedeni kao poslovi koji se moraju izvršavati. Ministar, odnosno ravnatelji bili su obvezni imenovati izvršitelja u opsegu u kojem su zatečeni bili u dežurstvu i radu nedjeljom na 5. rujna kada je štrajk najavljen. Ukoliko nema dežurstva ili pripravnosti onda maksimalan broj onih koji moraju raditi je 20 posto. Imamo problema da su pojedini ravnatelji samoinicijativno napravili popis poslova koji je protuzakonit. Takvi popisi ugrožavaju štrajk. Pacijenti će i nadalje moći obaviti sve one stvari koje su i dosad mogli obaviti nedjeljom", tvrdi Babić.
Tko će snositi odgovornost u slučaju da nešto krene po zlu?
"Nedvojbeno - ministarstva, ministra i ravnatelja!"
Što procjenmjujete, dokad ovo može potrajati? Do koje se mjere možete boriti za svoja prava, a da to ne ugrozi one kojima je potrebna vaša pomoć?
"Mi ćemo nastojati poštedjeti pacijente i građane. Najavili smo štrajk u svim ustanovama, ali smo sad privremeno pokrenuli štrajk samo u bolnicama. No, ako će biti potrebno, pozvati ćemo i primarnu zdravstvenu zaštitu. Spremni smo izdržati dugo, sve dok ne ostvarimo cilj", rekao je Babić.