Populacija pčela, primjerice u Britaniji, prošle godine se smanjila za 17 posto, prema podacima Britanske pčelarske udruge. U Sjedinjenim Državama stanje je još teže jer se populacija smanjila za čak 30 posto, prema podacima Američkog ureda za poljoprivredu. Ovoj su temi CNN, Daily Telegraph, Atlantic... i drugi inozemni tiskovni mediji jučer posvetili velike članke.
Bolest poznata pod engleskim nazivom Colony Collapse Disorder (CCD) fenomen je koji se nedavno pojavio kao najozbiljnija bolest uginuća pčela u košnici. Sve više pesticida koji se koriste u poljoprivredi, bakterijske i gljivične infekcije, paraziti i sl. samo su dio uzroka nestanka pčela.
Naime, CCD je kompleksno oboljenje pčelinjih zajednica, tj. ne može se sa sigurnošću tvrditi da ga uzrokuje samo jedan uzročnik. To je i razlog zašto je jako teško odrediti lijek koji bi imao najbolju učinkovitost.
Ipak, znanstvenici u Indiji smatraju da su mobilni telefoni direktno odgovorni za veliki dio gubitaka pčelinjih zajednica širom svijeta.
U istraživanju koje je provelo sveučilište Panjab na sjeveru Indije, znanstvenici su mobitele zatvorili u košnicu te ih punili dva puta po petnaest minuta svaki dan. Nakon tri mjeseca znanstvenici su otkrili da su pčele prestale proizvoditi med, produkcija jaja matice je smanjena na pola, a veličina roja se dramatično smanjila. Ipak, Udruga mobilnih operatera u Engleskoj, koja predstavlja mobilne kompanije, ne slaže se s rezultatima istraživanja.
No, nije samo riječ o medu kojeg neće biti ako ne bude ni pčela. Naime, procjenjuje se da pčele oprašuju 90 posto komercijalnih usjeva u svijetu. Njihova "gospodarska" aktivnost izražena u novcu iznosi 290 milijuna dolara u Britaniji, te čak 12 milijardi dolara u SAD-u.
Ukratko, "ako nema pčela, nema oprašivanja, nema rasplođivanja biljaka, nema biljne hrane, nema hrane za ljude i životinje, nema ni života, to je to, kula od karata". (Hvala Siniša! via Facebook)
Podsjetimo na kraju da su i hrvatski pčelari već više puta upozorili na potrebu hitne intervencije zbog nestanka pčela, ali i zbog drugih mogućih štetnih posljedica takvog zračenja za okoliš.
Stvari se nisu puno pomakle s mjesta jer još nije jasno spada li zaštita pčela u nadležnost Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zdravstva ili, pak, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Izvjesno je samo jedno, ako stradaju pčele, uskoro će početi stradavati i ljudi. Onda bi moglo biti kasno za čovjeka i njegov opstanak.
Mislite da se šalimo?