I kanabis stvara tešku ovisnost

Kanabis možda izaziva jednaku ovisnost kao i teške droge poput heroina i kokaina, tvrdi američki znanstvenik

18.10.2000.
14:50
VOYO logo


Istraživači iz američkoga Državnog instituta za borbu protiv ovisnosti o drogama, prenosi BBC, uvježbali su četiri majmuna da sami intravenozno uz pomoć katetera uzimaju kokain. Životinje su to radile tako što su 10 puta pritisnule polugu nakon paljenja zelenog svjetla u njihovoj izolacijskoj komori. Kad je kokain zamijenila otopina soli i vode, majmuni su prestajali pritiskati polugu. No kad je otopinu zamijenio tetrahidrokanabinol (THC), aktivni sastojak kanabisa, brzo su opet aktivirali polugu. Tijekom jednosatnog pokusa uzimali su 30 doza THC-a - što bi kod odraslog čovjeka odgovaralo jednoj cigareti marihuane.

Istraživači su dokazali da se želja majmuna za THC-om smanjuje kad dobiju drogu koja blokira receptore na kanabinoidnim receptorima u mozgu. Glavni istraživač dr. Steven Goldberg rekao je za BBC: "Usporedili smo ponašanje majmuna koji su dobivali THC s ponašanjem druge skupine majmuna koji su u potpuno istim uvjetima dobivali kokain. Otkrili smo da je ponašanje potpuno jednako u obje skupine." "Ovo je prvi očiti dokaz da aktivni sastojak marihuane izaziva ovisničko ponašanje u eksperimentalnih životinja što pokazuje - s predkliničkog stajališta - da ima istu mogućnost izazivanja ovisnosti kao i druge droge poput heroina i kokaina", rekao je dr. Goldberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Goldberg priznaje da njegovo istraživanje nije moglo uzeti u obzir društvene faktore koji bi neizbježno bili prisutni u procjeni mogućnosti izazivanja ovisnosti u ljudi. Ipak, dr. Lester Grinspoon, s medicinskog fakulteta na Harvardu, profesor emeritus psihijatrije, odbacio je tvrdnju da ova studija dokazuje kako kanabis izaziva ovisnost: "Klinički pokusi dokazuju da ta droga ne izaziva ovisnost."

Profesor Tony Moffat, glavni istraživač u britanskom Royal Pharmaceutical Society kaže kako se trenutačno obavljaju velika istraživanja kojima se ispituje medicinska opravdanost uporabe kanabisa: "Pretpostavljam da će rezultati pokazati kako je kanabis terapeutski koristan za liječenje bolova i spazama kod multiple skleroze. Ako je tako, pretpostavljam da će vlade širom svijeta promijeniti mišljenje i legalizirati uporabu kanabisa u medicini." Profesor Moffat je napomenuo kako je cilj ispitivanja odrediti pravu dozu kako bi korist nadvladala moguće prateće posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo